Udostępnij

Raport przed COP27: Zmiany klimatu oznaczają częstsze i bardziej śmiertelne upały

13.10.2022

Z opublikowanego niedawno raportu wynika, że kryzys klimatyczny wpłynie na pogłębienie się już istniejących kryzysów humanitarnych. Problemem, który dotknie znaczną część świata, są fale upałów. W nieodległej przyszłości staną się one bardziej problematyczne. Kwestia adaptacji do zmian klimatu, i związanych z nią nierówności, ma być ważną częścią zbliżającego się szczytu COP27.

Na miesiąc przed szczytem COP27 światło dzienne ujrzał raport Extreme heat: Preparing for the heat waves of the future. Dokument został przygotowany wspólnie przez ekspertów ONZ i Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IRFC). Dotyczy jednego z dotkliwiej odczuwalnych skutków zmian klimatycznych, a mianowicie fal upałów.

Jak czytamy w komunikacie ONZ, „rekordowo wysokie temperatury w tym roku (…) zapowiadają przyszłość z bardziej śmiertelnymi, częstszymi i bardziej intensywnymi kryzysami humanitarnymi związanymi z upałami”.

„Fale upałów przekroczą ludzkie ograniczenia fizjologiczne i społeczne”

Z raportu wynika, że postępujące ocieplenie globu pogłębi już obserwowane problemy. Przewiduje się, że w nadchodzących dziesięcioleciach fale upałów przekroczą „ludzkie granice fizjologiczne i społeczne” w wielu regionach świata. Szczególnie dotyczy to regionu Sahel, Rogu Afryki, Azji Południowej i Południowo-Zachodniej.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że potrzeby humanitarne w tych miejscach już teraz są wysokie. Nasilenie upałów skutkować będzie utratą zdrowia i życia, pogłębieniem nierówności społecznych oraz migracjami ludności.

Czytaj także: Azjatycka stolica tonie. Władze chcą ją przenieść

Potrzeba zarówno dekarbonizacji, jak i wsparcia adaptacji

Wniosek płynący z raportu jest taki, że ludzkość nie może poprzestać na ograniczaniu emisji CO2. Potrzebne jest również wsparcie adaptacji do zmian klimatu. Szczególnie, że już dziś dotykają one – w mniejszym lub większym stopniu – wiele regionów świata. „Kryzys klimatyczny nasila kryzysy humanitarne na całym świecie. Aby zapobiec jego najbardziej niszczycielskim skutkom, musimy w równym stopniu inwestować w adaptację i łagodzenie skutków zmian klimatu, szczególnie w krajach najbardziej zagrożonych” – powiedział w oświadczeniu Jagan Chapagain, sekretarz generalny IFRC.

„Nigdzie wpływ ten nie jest brutalniej odczuwany niż w krajach, które już cierpią z powodu głodu, konfliktów i ubóstwa” – zwraca uwagę Martin Griffiths, podsekretarz ONZ ds. humanitarnych i koordynator pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych.

Czytaj także: Klimat i nierówności. Gdyby SUV-y były państwem znalazłyby się w pierwszej dziesiątce emitentów

COP27 już 6 listopada. Pierwszy raz od wielu lat poza Europą

Szczyt klimatyczny COP27 rozpocznie się 6 listopada w egipskim Sharm El Sheikh. Wybór północnej Afryki wydaje się nie być przypadkowy. Zapowiedzi organizatorów, a także komentarze ekspertów wskazują na to, że jednym z kluczowych tematów będzie wsparcie adaptacji do zmian klimatu, którego najbardziej potrzebuje mniej zamożna część świata.

Podczas niedawnego szczytu ONZ mówił o tym minister spraw zagranicznych Egiptu, Sameh Hassan Shoukry Selim. Apelował on do społeczności międzynarodowej, by działała zgodnie z obietnicami i zobowiązaniami wsparcia dla krajów rozwijających się. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

_

Z całością wspomnianego raportu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Heiko Kueverling / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.