Udostępnij

Warszawski Indeks Powietrza. Lokalna alternatywa indeksu ogólnokrajowego

07.12.2018

Władze lokalne w Polsce mają obowiązek informować mieszkańców o zagrożeniu związanym z zanieczyszczeniem powietrza. Kwestia ta jest uregulowana na poziomie ogólnokrajowym. Władze samorządowe mogą jednak wprowadzać własne, dodatkowe rozwiązania.
Niedawno pisaliśmy o małopolskich 3 stopniach zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, uzupełniających ustawowy poziom informowania i alarmowania mieszkańców. Dziś natomiast przyszła kolej na Warszawski Indeks Powietrza, będący alternatywą dla budzącego kontrowersje ogólnopolskiego indeksu.

 

 
Warszawski Indeks Powietrza to wskaźnik, który wyraża zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego na czterostopniowej skali. Zawiera ponadto szczegółowe zalecenia dla mieszkańców odnoszące się do poszczególnych poziomów zanieczyszczenia.
W ramach WIP przygotowano dwa indeksy jakości powietrza – indeks ogólny (przeznaczony dla ogółu mieszkańców Warszawy) oraz indeks zdrowotny (dla mieszkańców z chorobami układu oddechowego, chorobami układu krążenia, osób starszych oraz dzieci z astmą). Obydwa indeksy są prezentowane w dwóch formach – stanu aktualnego oraz prognozy na dzień kolejny.

Warszawski Ogólny Indeks Powietrza – WIPo

Poziom indeksu ogólnego (dla danej godziny) zależy od stężenia zanieczyszczeń powietrza – PM10, PM2,5 oraz NO2. Dla każdego poziomu w indeksie zostały określone wartości odnośnie wszystkich wymienionych zanieczyszczeń. Indeks przyjmuje poziom w odniesieniu do wartości tego stężenia, które osiągnie najwyższy poziom w świetle indeksu.
Jeśli chodzi o prognozy, to są one wyznaczane dla trzech pór dnia bieżącego (dla godz. 6.00, 14.00 i 22.00) oraz dla całego dnia kolejnego.
 

PoziomPM2.5
[µg/m3]
PM10
[µg/m3]
NO2
[µg/m3]
Zalecenia
Pierwszy< 35< 50< 100Brak szczególnych zaleceń.
Drugi36 – 5651 – 80101 – 200Brak szczególnych zaleceń.
Trzeci57 – 7081 – 100201 – 400Rozważ zmniejszenie intensywności i terminu odbywania aktywności fizycznej oraz dłuższego niż godzinę przebywania na zewnątrz szczególnie, jeśli wystąpią objawy takie jak kaszel i podrażnienie gardła. Wzmożonej aktywności na zewnątrz powinny szczególnie unikać osoby wrażliwe (kobiety w ciąży i dzieci).
Czwarty> 71> 100> 400Nie wietrz pomieszczeń. Jeśli kominek nie jest głównym źródłem ciepła w Twoim domu to zrezygnuj z jego używania. Zostaw samochód w domu – pojedź transportem publicznym. Osoby wrażliwe (zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci) powinny unikać wszelkiej aktywności na zewnątrz, w tym spacerów.

 

Warszawski Zdrowotny Indeks Powietrza – WIPz

Poziom indeksu zdrowotnego stanowi natomiast prognozę opierającą się 24-godzinnych stężeniach PM10 oraz PM2,5. Prezentowana jest ona w dwóch wariantach – prognozy na dzień bieżący („dziś”) oraz kolejny („jutro”).
Prognozy otrzymują inne wartości dla każdej z czterech grup mieszkańców zagrożonych zanieczyszczeniami – osób z chorobami układu krążenia, osób z chorobami układu oddechowego, osób starszych oraz dzieci z astmą.
 

PoziomŚredniodobowe stężenie PM2,5 [µg/m3]Średniodobowe stężenie PM10
[µg/m3]
Poziom WIPz dla osób z chorobami układu oddechowegoPoziom WIPz dla osób starszychPoziom WIPz dla osób z chorobami układu krążeniaPoziom WIPz dla dzieci z astmą
Pierwszy< 25,0< 25,0< 25,0< 50,0
Drugi25,1 – 33,825,1 – 38,525,1 – 43,350,1 – 69,0
Trzeci33,9 – 42,538,6 – 52,143,4 – 61,669,1 – 88,0
Czwarty> 42,6> 52,1> 61,6> 88,0

 
Prognozy łączą się także z zaleceniami dla mieszkańców – osobnych dla dzieci z astmą i pozostałych wymienionych grup.
 

PoziomZalecenia dla dzieci z astmąZalecenia dla pozostałych zagrożonych grup
PierwszyBrak przeciwwskazań do aktywności fizycznej na zewnątrz.Brak przeciwwskazań do aktywności fizycznej na zewnątrz.
DrugiJeśli dzieci zgłaszają lub wykazują pogorszenie stanu zdrowia rozważ ograniczenie ich aktywności fizycznej na zewnątrz.Jeśli odczuwasz pogorszenie stanu zdrowia rozważ ograniczenie aktywności fizycznej na zewnątrz.
TrzeciOgranicz aktywność fizyczną dziecka na zewnątrz ponieważ może to skutkować pogorszeniem stanu jego zdrowia. Pamiętaj o lekach przepisanych dziecku przez lekarza. W przypadku pojawienia się u dziecka ostrych objawów skontaktuj się z lekarzem.Ogranicz aktywność fizyczną na zewnątrz ponieważ może to skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. Pamiętaj o lekach przepisanych przez lekarza. W przypadku pojawienia się ostrych objawów skontaktuj się z lekarzem.
CzwartyDzieci nie powinny wychodzić na zewnątrz. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń. Pamiętaj o lekach przepisanych dziecku przez lekarza. W przypadku pojawienia się u dziecka ostrych objawów skontaktuj się z lekarzem.Nie wychodź na zewnątrz. Ogranicz wietrzenie pomieszczeń. Pamiętaj o lekach przepisanych przez lekarza. W przypadku pojawienia się ostrych objawów skontaktuj się z lekarzem.

 
Więcej na temat Warszawskiego Indeksu Powietrza można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej
Źródło: wip.um.warszawa.pl (Zalecenia dla mieszkańców zostały zamieszczone w formie niezmienionej)
Zdjęcie: Warszawa, Smogowa Mapa Polski, PAS.

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.