Udostępnij

Elektryczne rowery cargo dla przedsiębiorców. Kraków zaoferuje alternatywę dla samochodów dostawczych

05.03.2019

Najprawdopodobniej już od czerwca w Krakowie dostępna będzie platforma wypożyczania rowerów towarowych (zwanych również cargo), przeznaczonych na użytek przedsiębiorców działających w strefach ograniczonego ruchu samochodowego. Pojazdy miałyby być wypożyczane za pomocą aplikacji mobilnej.

„Naszym celem jest stworzenie alternatywnego sposoby dostarczania towarów do centrum miasta, tzn. w obrębie pierwszej obwodnicy. Myślimy również o Strefie Czystego Transportu, gdzie najprawdopodobniej zlokalizowana będzie druga stacja – więc w jednej mogłyby się pojawić na przykład 3 rowery, w drugiej 2.

Jak wiemy, do stref tych nie można wjeżdżać w zasadzie przez większość dnia. Są jedynie tzw. okienka, czyli wyznaczone godziny dla dostaw. Więc jeśli z jakiegoś powodu dostawca nie jest w stanie przyjechać w tych określonych godzinach, to będzie mógł za darmo skorzystać z elektrycznego roweru towarowego, zamiast np. narażać się na mandat” – powiedział Marcin Wójcik z Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.

Rower wypożyczany w aplikacji

Rowery cargo ma być dostępne do wypożyczenia za pomocą aplikacji mobilnej. Z jej pomocą będzie można zarezerwować pojazd na określoną godzinę – tak, by nie musieć niepotrzebnie czekać na jego dostępność. By korzystać z systemu konieczna będzie rejestracja – wymagająca jednorazowego zgłoszenia się w urzędzie i potwierdzenia swojej tożsamości.

Na początek przewidziano zakup pięciu rowerów towarowych.

Ponadto miasto ma udostępnić dwa punkty przeładunkowe, umiejscowione w taki sposób, by swobodnie można było przerzucić towar z samochodu na rower. Obiekty mają być zadaszone.

Długoterminowe wypożyczanie

Będzie to już drugi program skierowany do krakowskich przedsiębiorców i służący promocji transportu rowerowego. O pierwszym, który ma ruszyć już wkrótce, pisaliśmy w listopadzie – TUTAJ.

W przeciwieństwie do drugiego z programów: polegać ma on na długoterminowych wypożyczeniach roweru – na początek na miesiąc, z możliwością przedłużenia. Będą to tradycyjne rowery towarowe, bez wspomagania elektrycznego.

W tym przypadku pojazdy będzie się rezerwować za pomocą formularza na stronie internetowej i odbierać bezpośrednio w siedzibie ZTP w Krakowie.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Nikola Obradovic

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.