Udostępnij

W Norwegii 58,4 proc. rejestrowanych aut to pojazdy o zerowej emisji. Padł rekord

03.04.2019

58,4 proc. samochodów osobowych zarejestrowanych w marcu w Norwegii było pojazdami o zerowej emisji dwutlenku węgla – elektrycznymi oraz wodorowymi.  Tym samym padł w tej kwestii rekord – poinformowała norweska Rada ds. informacji o ruchu drogowym (OFV).

Łącznie w marcu 2019 roku w Norwegii zarejestrowano 10 732 samochody osobowe o zerowej emisji (elektryczne i wodorowe) – to dwukrotnie tyle, ile w analogicznym okresie roku poprzedniego. Udział samochodów hybrydowych wyniósł 18,9%, benzynowych 12,3%, natomiast diesli 10,4%.

Jednym z motorów zmiany, jaka dokonuje się wśród Norwegów, jest polityka państwa. Do kupna samochodu elektrycznego lub wodorowego zachęca system ulg podatkowych – obejmujący m.in. podatek importowy, VAT i opłaty drogowe. W wielu miastach właściciele zeroemisyjnych aut mogą bezpłatnie korzystać z parkingów lub ładować samochody bezpłatnie.

Celem wyznaczonym przez norweski parlament jest to, by od 2025 roku każdy nowy samochód w Norwegii był pojazdem zasilanym prądem elektrycznym lub wodorem.

Kraj przyjazny klimatowi

W najnowszym raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Norwegia znalazła się na trzecim miejscu w rankingu państw najlepiej przygotowanych do transformacji energetycznej – czyli przejścia w kierunku odnawialnych źródeł energii, przy jednoczesnym jej oszczędzaniu i podnoszeniu efektywności energetycznej.

Kraj ten – wraz z całą czołówką rankingu – został pochwalony za ramy prawne sprzyjające inwestycjom w OZE, innowacyjność biznesu, a także zdecydowane na transformację energetyczną środowisko polityczne.

Więcej o tym, w jaki sposób Norwegowie przygotowują się na świat bez ropy naftowej, można przeczytać tutaj.

Tutaj natomiast, o norweskim projekcie miasta przyszłości, które ma w całości opierać się na źródłach odnawialnych i posiadać dodatni bilans energetyczny.

 

Źródła: OFV, The Guardian

Zdjęcie: Shutterstock/Softulka

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.