Udostępnij

Norwegia buduje miasto przyszłości oparte całkowicie o energię odnawialną

01.08.2018

Projekt nosi nazwę Oslo Airport City (OAC) i przewiduje zbudowanie pierwszego na świecie miasta o dodatnim bilansie energetycznym, opartego w pełni o energię odnawialną. Miasta, a właściwie miasteczka, bo jak wskazuje sama nazwa, chodzi o kompleks urbanistyczny położony w pobliżu portu lotniczego.

Nad przedsięwzięciem pracują dwa norweskie biura architektoniczne: Haptic i Nordic Office of Architecture. To drugie odpowiada za projekt lotniska Oslo-Gardermoen, opracowany jeszcze w latach 90. OAC ma powstać na położonym w pobliżu portu obszarze o powierzchni 370 hektarów i być pierwszym na świecie miastem lotniskowym – i miastem w ogóle – o dodatnim bilansie energetycznym.

– Projektowanie całego miasta od podstaw to unikalna możliwość – mówi Tomas Stokke, szef Haptic. – Wykorzystując zaawansowane strategie planowania urbanistycznego, związane z tworzeniem przestrzeni miejskiej przyjaznej dla pieszych, odpowiednim rozkładem i zagęszczeniem zabudowy, aktywnymi krawędziami (trend w urbanistyce związany z otwieraniem przestrzeni budynku na przestrzeń ulicy – przyp. red.) i centrum wolnym od samochodów, w połączeniu z nowoczesnymi technologiami będziemy w stanie stworzyć zielone, zrównoważone miasto przyszłości – zapewnia architekt.

OAC: zielone, inteligentne i rozrywkowe

OAC ma być oparte w pełni o energię odnawialną. Nadwyżka energetyczna wyprodukowana przez OZE będzie sprzedawana sąsiednim miastom lub lotnisku, gdzie może zostać wykorzystana np. do odladzania samolotów. Oczywiście na teren przylotniskowego miasteczka nie będą miały wstępu pojazdy spalinowe. Jedynymi dwuśladami dopuszczonymi do użytku będą samochody elektryczne oraz – również elektryczne – środki komunikacji publicznej. Architekci podkreślają, że mieszkańcy OAC nigdy nie znajdą się w odległości większej niż pięć minut piechotą od przystanku.

Projekt przewiduje również szereg rozwiązań z kategorii „hi-tech”, m.in. wykorzystanie pojazdów autonomicznych, inteligentnego oświetlenia ulic i budynków oraz również opartego o technologie „smart” zarządzania odpadami. Nowoczesne wynalazki nie przesłonią jednak rezydentom OAC uroków natury. W centrum miasta będzie znajdował się pokaźnych rozmiarów park. Na symulacjach widać również jezioro, po którym suną żaglówki, okalającą je ścieżkę rowerową, a nawet ścianki wspinaczkowe. Najwyraźniej równie duży nacisk co na ekologię projektanci położyli, na animację czasu wolnego.

Symulacja zacznie stawać się rzeczywistością już w przyszłym roku, kiedy mają rozpocząć się pierwsze prace budowlane. Ukończenie pierwszych budynków planowane jest na rok 2022.

Skandynawia w eko-awangardzie

Norweskie „miasto przyszłości” ma być przeznaczone przede wszystkim dla pracowników pobliskiego lotniska. Obecnie port w Oslo zatrudnia 22 tys. osób, ale do 2050 r. liczba etatów ma wzrosnąć do 40 tys. Jeśli doliczyć do tego rodziny pracowników oraz rezydentów krótkoterminowych, przebywających w OAC w oczekiwaniu na lot, przylotniskowy kompleks może osiągnąć „gabaryty demograficzne” średniej wielkości polskiego miasta.

Projekt oczywiście realizowany jest pod patronatem norweskiego rządu, który robi coraz więcej dla przestawienia krajowej gospodarki na tory zielonej energii. Zresztą energetyczny ekotrend charakterystyczny jest dla całej Skandynawii. Niedawno największa islandzka elektrownia stała się pierwszą na świecie, która osiągnęła zdolność negatywnej emisji (pochłania więcej CO2, niż go emituje). Postępy w podobnym duchu czyni również Dania. W zeszłym roku minęło dziesięć lat, odkąd licząca 4 tys. mieszkańców wyspa Samsø przestawiła się całkowicie na energię odnawialną.

 

Fot. osloairportcity.no

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.