Udostępnij

Mielczanie zajmą główną drogę dojazdową do Kronospanu. „Jesteśmy zdeterminowani i gotowi na bardziej radykalne działania”

09.04.2019

Już w najbliższy piątek w Mielcu odbędzie się trzydniowy protest mieszkańców, którzy sprzeciwiają się działaniom firmy Kronospan na terenie miasta. Zarzuty protestujących dotyczą przede wszystkim zanieczyszczeń emitowanych przez mielecki zakład.

Mielec to miasto, w którym temat jakości powietrza nie od dziś wielu rozgrzewa do czerwoności. Jak do tej pory odbyły się tam dwa protesty skoncentrowane wokół działalności firmy Kronospan – tej samej, wokół której organizują swoją działalność mieszkańcy także innych miast, tj. Żar, Biskupca i Szczecinka. W marcu zeszłego roku w Mielcu na ulicę wyszło 15 tysięcy osób – w mieście, które liczy ok. 60 tysięcy mieszkańców.[Więcej na temat protestu oraz jego przyczynach pisaliśmy TUTAJ]. 

Protest w marcu 2018 roku prezentował się tak:

Tym razem protestujący zdecydowali się na zgromadzenie bezpośrednio przed zakładem, przed którym planują pikietować przez 3 doby, bez przerwy. „BLOKADA – 3 DNI W KRONOBYLU”, bo tak nazwano protest, rozpocznie się w piątek 12 kwietnia o godzinie 15.00.

O szczegółach protestu opowiedział nam Piotr Tabor, jeden ze współorganizatorów protestu.

Jaki jest cel zbliżającego się protestu?

Celem naszego trzeciego protestu jest przede wszystkim przekazanie zakładowi Kronospan w Mielcu, że nie godzimy się na funkcjonowanie uciążliwej instalacji tak blisko naszych zabudowań i miejsc, gdzie przebywają nasze dzieci. Mimo hucznie ogłoszonej modernizacji zakładu w 2018 roku, nadal borykamy się z uciążliwościami w postaci emisji charakterystycznych odorów, w skład których wchodzi szerokie spektrum związków toksycznych i rakotwórczych. Nie zgadzamy się, aby tak blisko centrum miasta funkcjonował zakład, któremu przydzielono zezwolenie na gigantyczne emisje gazów ze współspalarni odpadów i instalacji do produkcji klejów opartych na bazie m.in. żywic mocznikowo-formaldehydowych.

Ten trzeci protest to także wyraźny przekaz, że jesteśmy bardzo zdeterminowani i gotowi na bardziej radykalne działania nawet te z pominięciem prawa jeżeli nic się w tej sprawie nie zmieni. Protestując przed zakładem przez trzy dni w trybie ciągłym (dzień i noc) chcemy nawiązać do niedawnych protestów lokalnej społeczności w Rumunii, gdzie funkcjonuje ten sam zakład. W jednej z rumuńskich gmin społeczność protestowała przez miesiąc, w każdą niedzielę tygodnia. Spotykali się na placu swojego małego miasteczka i maszerowali licznie pod zakład aby tam wykrzyczeć swoje niezadowolenie.

Co Państwo planujecie?

Kwietniowy protest został nazwany „BLOKADA – TRZY DNI W KRONOBYLU”. Blokada będzie miała formę zajęcia głównej drogi dojazdowej do zakładu wraz z poboczami. Zajmiemy obszar o pow. ok 2700 m2 na którym spróbujemy zorganizować trudne trzy dni. Trudne dlatego, że spędzimy je w odorach, chyba że zakład okaże trochę litości i wygasi produkcję – przynajmniej tą chemiczną.

Nasza lokalna społeczność sama się organizuje w małych lub większych grupach, więc należy się spodziewać spontaniczności w kreowaniu trzydniowej akcji. Ustaliliśmy, że będziemy się wymieniać w sposób przypominający szychty górnicze, tak aby nie zabrakło nas w najtrudniejszych porach dnia, szczególnie w nocy. Otrzymaliśmy dwa wojskowe namioty, w których będziemy organizować zaplecze techniczne protestu. Cała akcja będzie legalna, ale spodziewamy się utrudnień formalnych ze strony zakładu, a tym samym strachliwości lokalnych władz. Nie mniej jednak, otrzymaliśmy zadeklarowane wsparcie i bezpieczeństwo ze strony służb mundurowych, bo ich rodziny także oddychają tym samym powietrzem.

 

[Aktualizacja 14.04.2019:]

Relację z protestu przeczytać można tutaj.

 

Grafika: FB/TRZY DNI W KRONOBYLU

Film: Damian Gąsiewski

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.