Udostępnij

„Trzy dni w Kronobylu”, czyli protest Mielczan przed Kronospanem [RELACJA]

15.04.2019

Mielczanie po raz trzeci zaprotestowali przeciwko działalności firmy Kronospan, która ich zdaniem zatruwa powietrze w mieście. Odbywający się w dniach 12, 13 i 14 kwietnia protest – pod hasłem „TRZY DNI W KRONOBYLU” – przybrał formę blokady drogi dojazdowej do zakładu. 

Zakład Kronospanu w Mielcu – w którym wytwarzane są m.in. płyty drewnopochodne, wiórowe i MDF – działa od roku 1998. W związku z działalnością zakładu Mielczanie dwukrotnie wychodzili na ulicę – w zeszłym roku w proteście wzięło udział 15 tysięcy osób, czyli mniej więcej jedna czwarta mieszkańców miasta. [Więcej na temat jego przyczyn, przeczytać można tutaj, w rozmowie z jednym z organizatorów].

Jak zapewnia firma – m.in. tutaj – zakład prowadzi ciągły monitoring swojego wpływu na środowisko i spełnia wszelkie normy krajowe oraz unijne. Ponadto zakład zmierza do eliminacji dwóch emitorów, z wydziału impregnacji – co zdaniem firmy ma rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańców.

Zapewnienia te jednak nie przekonują wszystkich mieszkańców – stąd trzeci z kolei protest, tym razem w formie blokady drogi dojazdowej do zakładu.

Blokada drogi dojazdowej

Protest rozpoczął się w piątek 12 kwietnia, o godzinie 15, od zablokowania drogi dojazdowej do zakładu Kronospan. Protest – zgodnie z założeniami, o których informowaliśmy tutaj – przyjął formę trzydniowej blokady, obejmującej główną drogą dojazdową do zakładu.

 

 width=

Mielczanie zorganizowali dyżury (tzw. szychty) – w taki sposób, by w miejscu protestu przez całą dobę, nawet w nocy, na miejscu pozostawała grupa protestujących.

Mimo iż na protestujących czekał tego dnia deszcz i wiatr, udało się przetrwać pierwszy dzień, a także równie niekorzystną pierwszą noc. Pomagała w tym obecność ogrzewających ich koksowników, a także  donoszone przez mieszkańców ciepłe napoje i posiłki.

Księga

W jednym z namiotów umieszczono księgę, w której protestujący mieszkańcy mogli napisać, co myślą na temat działalności zakładu w ich mieście.

 width=

W jednym z wpisów czytamy:

Mam 10 lat. Chcę żyć w normalnym mieście, oddychać świeżym i czystym powietrzem. Chcę, żebyśmy razem z rodzicami żyli jak najdłużej. Proszę mi w tym pomóc. Milena

W innych przeczytać możemy relacje mieszkańców, którzy narzekają m.in. na wrażenia zapachowe (wiązane przez nich z działalnością Kronospanu), wyczuwalne w odległości wielu kilometrów od zakładu, a także osadzający się w mieście pył.

„Piękno niewarte jest niszczenia”

W sobotę i niedzielę blokadę wsparła większa liczba mieszkańców. Organizowano wspólne rysowanie kredą po prowadzącej do zakładu drodze, natomiast lokalne artystki malowały mieleckie krajobrazy.

„Mielec jest miastem pięknym i wiedzą to wszyscy mieszkańcy. Jednak 20 lat temu przyszła tutaj firma, która czyni je miastem brzydkim. Jesteśmy artystami, którzy chcą pokazać przychodzącym tutaj, że (…) wszystkie rzeczy wokół są piękne i niewarte są niszczenia” – powiedziała nam jedna z artystek.

W sobotę wieczorem przed mieszkańcami Mielca wystąpił rockowy zespół Selcouth, natomiast w niedzielę protest wsparli mieleccy rowerzyści.

 width=

Wspólny front

Głównym puntem sobotniej części protestu było podpisanie deklaracji o współpracy przez lokalnych aktywistów z Mielca, Żar i Szczecinka, przy wsparciu Skawińskiego Alarmu Smogowego. [O szczegółach deklaracji informowaliśmy tutaj].

Przedstawiciele strony społecznej Mielca, Żar i Szczecinka wyrazi w nim chęć stworzenia wspólnego stowarzyszenia, o niepolitycznym charakterze, w ramach którego będą wspólnie walczyć o czyste środowisko.

Tak o problemach miast, borykających się z oddziaływaniem przemysłu, mówił ze sceny Łukasz Kurlit z SAS:

 

Poniżej nasza fotorelacja z mieleckiego protestu:

 

Zdjęcia i wideo: Sebastian Medoń

Wykorzystane źródła dodatkowe: Kronospan, W Cieniu Jupiterów

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.