Udostępnij

Ekologiczna lewica chce „Nowego Zielonego Ładu” dla Europy

30.05.2019

Green New Deal ma szansę odmienić USA. Czy podobnie będzie w Unii? Nowy Zielony Ład dla Europy zaproponowała grupa działaczy i polityków skupionych w międzynarodowym ruchu politycznym European Spring.

Nowy Zielony Ład to część szerszego planu inicjatywy skupionej wokół europejskich lewicowców – na czele z Janisem Warufakisem. Chodzi o ogólnoeuropejski plan inwestycyjny wspierający gospodarkę niskoemisyjną. Każdego roku pięć procent unijnego PKB miałoby być przeznaczane na zastępowanie węgla odnawialnymi źródłami w miksie energetycznym czy opracowywanie technologii ograniczających emisję gazów cieplarnianych. Według autorów planu przyczyni się to do stworzenia milionów miejsc pracy.

– Środki miałyby pochodzić z emisji skupowanych przez sektor prywatny „zielonych obligacji”. Potem trafiałyby do publicznych agencji. Te dawałyby regionom i obywatelom możliwość wypowiedzenia się na temat tego, jak powinny być one spożytkowane. – powiedział nam Paweł Wargan, koordynator kampanii na rzecz Green New Deal for Europe. Jak dodaje, inwestycje w Nowy Zielony Ład mogą przynieść remedium na rozwarstwienie społeczne i wyciągnąć wiele osób z trudnej sytuacji finansowej. Przyznaje przy tym, że zbieżność nazwy z planem na zieloną modernizację amerykańskiej gospodarki jest nieprzypadkowe. Obie koncepcje są zbieżne w wielu punktach.

Miliardy w rękach obywateli

Zielony Ład w Europie miałby bazować na doświadczeniach planu Junckera. W 2015 roku przewodniczący Komisji Europejskiej zaproponował, by przeznaczyć około 400 miliardów euro na rozruch europejskiej gospodarki. Plan ten skupiał się głównie na wsparciu lokalnego biznesu, innowacji i zrównoważonej gospodarki. Twórcy nowej koncepcji chcą pójść dalej – skupiając się na odpowiedzialności za kryzys klimatyczny.

– Przez około pięć lat powinniśmy wydawać 500 miliardów euro każdego roku. Plan Junckera zakładał, że decyzje o sposobie wydawania pieniędzy będą zapadać w Brukseli. Nowy Zielony Ład oddawałby tę możliwość samorządom i społecznościom lokalnym. – mówi Wargan – Naszym celem jest więc radykalna zmiana istniejącego programu gospodarczego. Mamy do tego wszystkie potrzebne narzędzia, możemy zacząć choćby jutro. – dodaje.

Do sukcesu potrzebne polityczne zaplecze

Aktywiści skupieni wokół idei pomocy dla zielonej gospodarki liczą na Komisję Europejską. Wsparcie zadeklarował już Michel Barnier, polityk odpowiedzialny za negocjacje w sprawie Brexitu i jeden z najpoważniejszych kandydatów na stanowisko przewodniczącego najważniejszej unijnej instytucji. Pomysłodawcy inicjatywy przenoszą też akcent z wyrzeczeń na korzyści, które może przynieść walka z kryzysem klimatycznym. Jak twierdzą, daje ona szansę na stworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy i modernizację krajów wspólnoty. Ma to zapewnić poparcie we wszystkich krajach wspólnoty – niezależnie od tego, jaki jest w nich poziom świadomości zagrożeń klimatycznych.

– Nie chcemy przy tym, by nasz plan został rozmyty przez polityków politycznego centrum. Musimy zmierzyć się ze skrajną prawicą, ale i wizją Angeli Merkel, Emmanuela Macrona czy lidera europejskich Liberałów Guya Verhofstada. Ten ostatni chciałby feredalizacji Europy, stworzenia europejskiej armii, ale i wsparcia wielkich koncernów, które konkurowałyby z chińskimi gigantami. To plan na zatrzymanie wielkiego, europejskiego kapitału w rękach niewielkiej grupy ludzi. Taki sam pomysł przedstawia Viktor Orban, tyle że na poziomie narodowym. – komentuje Wargan.

Twórcy Green New Deal for Europe są optymistami. Widzą zmiany na europejskiej scenie politycznej, przez którą przeszła w niedzielnych wyborach „Zielona Fala”. Nie boją się o brak poparcia dla swoich propozycji wśród obywateli, którzy coraz częściej dostrzegają powagę kryzysu klimatycznego – czego wyrazem mają być inicjatywy takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i akcje nieposłuszeństwa obywatelskiego Extinction Rebelion.

Fot. Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.