Udostępnij

Inga i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny razem pod sejmem [RELACJA]

28.06.2019

W piątek odbywał się drugi „Wakacyjny Strajk Klimatyczny”, których cykl zainicjowała przed tygodniem trzynastoletnia Inga Zasowska. Tym razem  nastolatka otrzymała znacznie liczniejsze wsparcie – do protestu dołączył m.in. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Przed tygodniem nastoletnia Inga Zasowska rozpoczęła cotygodniowe „Wakacyjne Strajki Klimatyczne”, czym uzyskała ogólnopolski rozgłos – z licznymi głosami wsparcia, ale także krytyki (oraz hejtu). Poparła ją m.in. Greta Thunberg – inicjatorka szkolnych strajków, do których dołączyła młodzież z całego świata, w tym Polski. [O wsparciu Grety informowaliśmy tutaj.]

Piątkowy protest

„To problem nas wszystkich, dlatego wszyscy musimy działać, ponad wszelkimi podziałami. Przynajmniej w tej jednej sytuacji politycy powinni się zjednoczyć i wspólnie podjąć zdecydowane działania w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Głównie od ludzi urzędujących w tym budynku zależy nasza przyszłość” – mówiła pod sejmem Inga Zasowska.

Wakacyjny strajk wsparł Młodzieżowy Strajk Klimatyczny – protestujący już od wielu miesięcy – a także aktywiści Extinction Rebellion. Zjawili się również zainteresowani sprawą klimatu obywatele.

„Wspieramy dziś Ingę na Wakacyjnym Strajku Klimatycznym. Za waszą i naszą… przyszłość!” – napisali na Facebooku aktywiści XR Polska.

Wakacyjny strajk

Rozpoczęty przed tygodniem strajk wywołał w kraju lawinę komentarzy – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Pojawiły się oskarżenia o niesamodzielność dziewczyny [podobne do tych, które wysuwano wobec Grety Thunberg], a poseł z partii Jarosława Gowina (Porozumienie) napisał na Twitterze, że trudno ją określić mianem rezolutnej.

Na krytykę odpowiedziała mama Ingi, Patrycja Zasowska. Jak tłumaczyła w rozmowie z portalem NaTemat, nastolatka sama wpadła na pomysł, by rozpocząć protest. Podkreśliła również, że nie ma nic dziwnego w naśladowaniu Grety, która dla Ingi jest idolką.

 

Źródła: Twitter, FB, NaTemat

Zdjęcie: Shutterstock/Ink Drop

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.