Udostępnij

Do Europy zawitała kolejna fala upałów. Zachód notuje rekordy temperatur, w Polsce trwa susza rolnicza

25.07.2019

Paryż, Edynburg, Cambridge – w kolejnych miastach zachodniej Europy padały w czwartek rekordy temperaturowe. Najwyższą z nich – blisko 43 stopnie Celsjusza – odnotowali meteorolodzy w stolicy Francji. W Europę uderzyła tzw. „druga fala upałów”, która choć ma mniejszy zasięg, w wielu miejscach wiąże się z wyższymi temperaturami niż miało to miejsce w czerwcu.

Pierwsza fala upałów, z jaką zmagaliśmy się w tym sezonie, miała miejsce przed miesiącem. Wówczas rekordy temperaturowe odnotowano w Niemczech, na Czechach, a także w Polsce. [Aż do 38,2 stopni Celsjusza wzrosła temperatura w miejscowości Radzyń, o czym informowaliśmy tutaj.]

Tym razem fala ciepłego powietrza, która dotarła nad Europę, jest bardziej uciążliwa w zachodniej części kontynentu. W Polsce, choć temperatury raczej nie przekroczą granicy 30 stopni, przedłużający się brak dłuższych opadów przekłada się na niski poziom rzek, wód gruntowych i – co najistotniejsze – suszę rolniczą.

Na Zachodzie rekordowo

Rekord temperaturowy – 42,6 stopni Celsjusza – odnotowano w czwartek m.in. w stolicy Francji. W całej historii paryskich pomiarów termometry tylko raz przekroczyły 40 kresek, a miało to miejsce w 1947 roku. Wyjątkowo gorąca była również noc ze środy na czwartek (ok. 25 stopni Celsjusza). Zdaniem meteorologów tak ciepłe noce Paryżanie przeżywali ostatnio podczas fali upałów w 2003 roku. [Wówczas zmarło w Europie 70 tys. osób, o czym więcej pisaliśmy tutaj.]

Najcieplejszy dzień w historii pomiarów miał miejsce także w chłodniejszym na ogół Edynburgu (31,2 °C), Cambridge (37,1 °C) oraz na Heathrow (37,6 °C).

Rekord dla całego Zjednoczonego Królestwa (38.5 °C, ustanowiony w sierpniu 2003 r.) nie został pobity, jednak zdaniem Met Office istnieje 60-procentowe prawdopodobieństwo, że dojdzie do tego w tym roku, najprawdopodobniej w okolicach Londynu.

Krajowy rekord został ustanowiony natomiast w Holandii, gdzie termometry wskazały w czwartek 39,4 °C, a także w Belgii (40,2 °).

W Polsce koło 30°C, jednak wciąż sucho

Temperatury w Polsce oscylowały w czwartek w granicach 30 stopni Celsjusza, jednak nie oznacza to, że temperatury nie stanowią problemu. Jak poinformował państwowy Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach, w okresie od 21 maja do 20 lipca tego roku suszę rolniczą notowano na terenie 15 województw. Wyjątkiem jest jedynie woj. małopolskie.

Według danych IUNG suszą dotknięte są wszystkie monitorowane uprawy: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych, truskawek, roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzew owocowych, warzyw gruntowych, tytoniu, buraka cukrowego, ziemniaka oraz chmielu. Najgorzej ma się sytuacja wśród upraw kukurydzy na ziarno i kukurydzy na kiszonkę. W ich przypadku suszę odnotowano w 1692 gminach, czyli w 68,31 proc. gmin kraju.

Z powodu trwającej suszy w części województw istnieje ponadto zagrożenie tzw. niżówką hydrogeologiczną, której skutkiem może być brak wody w płytszych ujęciach wody, przede wszystkim przydomowych studniach. [Szerzej o ostrzeżeniu PSH informowaliśmy tutaj.]

 

* Artykuł zmieniono 26.07. Zaktualizowano temperaturę w Paryżu.

Źródła: Met Office, The Guardian, KNMI, STV, IUNG Puławy

Zdjęcie: Shutterstock/Colin Woods

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.