Udostępnij

Extinction Rebellion chce odwołania Londyńskiego Tygodnia Mody

07.08.2019

Londyńskie Extinction Rebellion apeluje do organizatorów o odwołanie Londyńskiego Tygodnia Mody. Aktywiści podkreślają, że właśnie z powodu troski o środowisko i klimat przed miesiącem zrezygnowano z organizacji sztokholmskiego odpowiednika tej imprezy.

W komunikacie opublikowanym na stronach rebelii napisano, że coroczna impreza stoi w sprzeczności z walką z kryzysem klimatycznym, będącą w interesie całej ludzkości. Aktywiści zwracają uwagę na to, jak wysoce emisyjna jest dzisiejsza branża modowa, a także, że produkowane przez nią ubrania są istotnym źródłem drobin mikroplastiku. Podkreślono również – za dokumentem „Pulse of the Fashion Industry 2019” – że do 2030 roku branża będzie produkować nawet o 60 proc. więcej ubrań.

„Rozumiemy, że brytyjski przemysł mody stara się zmienić swoje działania, ale 'tygodnie mody’ są zasadniczo sprzeczne z pilną potrzebą powstrzymania niepotrzebnej konsumpcji i skierowania zasobów na regenerację przyrody. Ludzkość nie może sobie pozwolić na kontynuację London Fashion Week” – powiedziała Sara Arnold z grupy Extinction Rebellion Boycott Fashion.

Londyński Tydzień Mody ma odbyć się w dniach 13-17 września. W jego trakcie aktywiści zaplanowali liczne protesty, które zakończyć się mają „procesją pogrzebową” ostatniego dnia imprezy, rozpoczynającą się w miejscu najważniejszych pokazów.

[Zobacz także: Moda na second hand. Po co kupować nowe, skoro można używane…]

Wspomniany Sztokholmski Tydzień Mody został odwołany, by zaapelować o zmiany w przemyśle tekstylnym. Organizatorzy chcieli zwrócić w ten sposób uwagę, jak dzisiejsza branża ubraniowa niekorzystnie wpływa na środowisko. Ponadto podkreślano, że sama impreza wiąże się ze zużyciem dużej ilości energii, a także z podróżami lotniczymi dużej liczby osób.

Szwedzi zapowiedzieli, że trwają pracę nad nową formułą „tygodnia mody”. Niewykluczone, że będzie się ona wiązać z prezentacją produktów za pośrednictwem Internetu.

 

Zdjęcie: Shutterstock/CatwalkPhotos

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.