Udostępnij

Rekordowy rok 2018: stężenie CO2 w atmosferze i poziom oceanów najwyższe w historii pomiarów

13.08.2019

American Meteorological Society (AMS) opublikowało we wtorek coroczny raport na temat stanu klimatu na świecie. Eksperci potwierdzają wcześniejsze przypuszczenia dotyczące roku 2018: był on czwartym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów. Rekordowe były m.in. stężenie CO2 w atmosferze oraz poziom mórz i oceanów. Obserwacje badaczy z całego świata potwierdzają ponadto tendencję, że średnia temperatura na planecie w dalszym ciągu wzrasta.

Tegoroczny raport opiera się na pracy 470 naukowców z 60 państw świata, na którą złożyły się dziesiątki tysięcy pomiarów, prowadzonych na lądzie, morzach i oceanach, a także w przestrzeni kosmicznej. Co podkreślają autorzy raportu, wnioski potwierdzają obserwowaną od lat tendencję wzrostu średnich temperatur na planecie. Poniżej główne wnioski z raportu, odnoszące się do zmian klimatu w skali globalnej:

– Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze było najwyższe w historii – zarówno według nowoczesnych pomiarów prowadzonych od XIX wieku, jak i w świetle danych pochodzących z tzw. rdzeni lodowych, informujących nas o stężeniach z ostatnich 800 tysięcy lat. Globalne średnie stężenie CO2 w atmosferze wyniosło w 2018 roku 407,4 ppm. [Na temat tegorocznego rekordu 415 ppm – oraz tego, co oznacza – pisaliśmy tutaj.]

– Globalny średni poziom mórz i oceanów, zarejestrowany w ubiegłym roku, był najwyższy w historii pomiarów i wynosił o 8,1 cm więcej niż w 1993 roku. Co ciekawe, rekord ten został pobity po raz siódmy z rzędu (rok po roku). Średni poziom mórz i oceanów podnosi się obecnie o 3,1 cm na dekadę.

– Jeśli chodzi o średnią temperaturę na globie był to czwarty najcieplejszy rok od połowy XIX wieku. Średnia temperatura była o 0,3-0,4 st. Celsjusza wyższa od średniej z lat 1981-2010. Wszystkie cztery najgorętsze lata miały jednak miejsce od roku 2015.

– Mimo licznych pożarów wybuchających w Arktyce, rok 2018 charakteryzował się najniższymi stratami spowodowanymi przez ogień w historii pomiarów. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazuje się m.ni. przekształcanie dzikiej (i często płonącej) sawanny w tereny rolnicze.

W odniesieniu do Europy autorzy raportu zwrócili uwagę, ze rok 2018 był wyjątkowo suchy. Znaczna część Europy odnotowała opady na poziomie 60-80 proc. ilości uważanej za normalną, w niektórych regionach (m.in. Łotwy i Estonii) na poziomie 40 procent. Podkreślono, że upały i susze niekorzystnie odbiły się na zaopatrzeniu w wodę, rolnictwie i lasach, wywołując poważne straty finansowe w wielu krajach.

 

Z pełnym raportem AMS (w j. angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: NOAA, AMS, Met Office

Zdjęcie: Shutterstock/Bernhard Staehli

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.