Udostępnij

Płoną zielone płuca świata. Dym przyćmił niebo nad São Paulo #PrayForAmazonia

21.08.2019

Brazylijska agencja badań kosmicznych INPE poinformowała we wtorek, że trwające w Amazonii pożary należą do serii, którą określono mianem rekordowej [początkowe doniesienia o rekordowej fali upałów zostały później zweryfikowano, seria była najgorsza od suszy w 2010 roku, ale zdarzały się lata gorsze – red, edycja 09.2019 r.]. Zainteresowanie tematem pożarów wybuchło wczoraj w mediach społecznościowych, m.in. pod tagiem #PrayForAmazonia, po tym, jak dym pochodzący z jednego z pożarów zaćmił niebo nad brazylijskim miastem São Paulo. Mimo iż od płonących lasów dzieli je ok. 2700 km.

Jak poinformowała państwowa agencja INPE, między styczniem a sierpniem tego roku w brazylijskiej części Amazonii doszło do rekordowej liczby 72 tys. pożarów. Naukowcy z INPE podkreślają jednak, że w tym sezonie nie odnotowano znaczących anomalii związanych ze zmianami klimatycznymi, które można byłoby obarczyć winą za sytuację. Wskazują natomiast na odpowiedzialność osób, które za pomocą ognia chcą przekształcić tereny leśne w pola uprawne lub w związku z innymi inwestycjami. [Ta sama agencja wskazywała na rekordową deforestację lasów Amazonii, co sprowadziło na nią krytykę urzędującego prezydenta Bolsonaro.]

Jeszcze przed tygodniem NASA informowało, że ilość pożarów w dorzeczu Amazonii pozostaje poniżej średniej z ostatnich 15 lat. Blisko 10 tysięcy spośród pożarów zostało jednak zaobserwowanych od zeszłego czwartku i – jak informuje brazylijska agencja INPE – pobito wynik z 2013 roku, który był najgorszy w ostatnich latach. [Więcej pożarów zarejestrowano w latach 2003 – 2007, o czym więcej przeczytacie w tekście „Amazonia w ogniu półprawd”]. O wyjątkowości sytuacji świadczy również koncentracja pożarów we w zachodnich prowincjach Brazylii.

Zobacz także: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów

Na Twitterze, głównie pod tagiem #PrayForAmazonia, pojawiły się liczne apele, by na poważnie potraktować pożar „zielonych płuc świata”. To tam pojawiły się pierwsze relacje z São Paulo, gdzie dym z płonących lasów przyćmił na moment promienie słoneczne. Tak prezentowało się niebo około godziny 15.00:

Pojawiły się również nagrania nieba z największego miasta Ameryki Południowej. Użytkownicy podają, że „zaćmienie” trwało około godziny. Jak informuje BBC, zgromadzenie się dymu nad São Paulo było szczególne, ponieważ pożary lasów oddzielone są od miasta o blisko 1700 mil (ok. 2700 km).

[Więcej na temat mobilizacji osób pod tagiem #PrayForAmazonia można przeczytać tutaj. Temat – a szczególnie wypowiedzi użytkowników odnośnie polityki Bolsonaro i działalności współczesnych mediów – zasługuje na oddzielny tekst.]

 

Źródła: Twitter, INPE, NASA, BBC

Zdjęcie: Shutterstock/guentermanaus

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.