Udostępnij

Ogromna skala światowego strajku klimatycznego. Na ulice wyszły 4 miliony osób

23.09.2019

O tak imponującej liczbie mówią szacunki organizacji skupionych wokół ruchu Fridays for Future. Największe demonstracje odbyły się w Berlinie i Nowym Jorku.

Protestowała również Polska. W piątek przez Warszawę przeszło około 10 tysięcy osób. To szacunki organizatorów. Razem ze stolicą demonstrowało 68 innych polskich miast. Polski protest był częścią międzynarodowego dnia sprzeciwu wobec bezczynności rządzących w czasach kryzysu klimatycznego. Liczby z zagranicznych pochodów robią jeszcze większe wrażenie.

W Europie największe tłumy zgromadził berliński protest. Początkowo mówiło się o 80 lub 100 tysiącach uczestników. Po ostatecznych szacunkach organizatorzy podali  informację o 270 tysiącach demonstrujących. 70 tysięcy osób pojawiło na demonstracji w Hamburgu – to już szacunki policji. Tamtejsi działacze Fridays for Future twierdzą jednak, że uczestników było około stu tysięcy. Również stu tysięcy protestujących doliczyły się służby w Londynie. Tyle samo osób zgromadził również strajk w Melbourne w Australii.

Uwaga światowych mediów skupiła się przede wszystkim na proteście w Nowym Jorku. To przez obecność Grety Thunberg, która do USA przyjechała na klimatyczny szczyt ONZ. Szwedzka nastolatka, zaledwie rok temu protestująca w samotności przed gmachem szwedzkiego parlamentu, teraz mogła liczyć na wsparcie tłumu swoich naśladowców. Strajk w największym mieście Zachodniego Wybrzeża przyciągnął aż 250 tysięcy osób. Strajkowały również inne miasta w Stanach: wielotysięczne tłumy protestowały między innymi w Denver i Chicago.

 

W piątek demonstracje odbyły się na wszystkich kontynentach. Duże demonstracje odbyły się również w Afryce – na przykład w stolicy Kenii, Nairobi, Cape Town w RPA czy Lagos w Nigerii. Do międzynarodowego ruchu przyłączyli się również polarnicy w Antarktydzie.

Szacunki mówią o nawet czterech milionach osób demonstrujących na całym świecie. To bezprecedensowa skala poruszenia wokół tematu kryzysu klimatycznego. Jak zauważają komentatorzy, piątkowe strajki można porównać jedynie do protestów przeciwko wojnie w Iraku w 2003 roku, kiedy na ulice wielu miast świata wyszło około 10 milionów osób.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Mike Dotta

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.