Udostępnij

Demonstracje dla klimatu w całej Polsce, w Warszawie aktywiści zablokowali drogę

27.09.2019

Członkowie Extinction Rebellion (XR) zablokowali rondo De Gaulle’a w Warszawie. To pierwsze wydarzenie „Tygodnia Rebelii”, który potrwa do czwartego października. W wielu miastach Polski odbyły się również protesty klimatyczne.

Aktywiści XR próbowali w akcie zablokowali ważną drogę w centrum Warszawy. Działacze z długim transparentem z napisem „Bunt bez przemocy” zablokowali jeden z wjazdów na rondo de Gaulle’a. Aktywiści siedli na jezdni, a na miejscu pojawiła się policja.  Na drogach dojazdowych do ronda utworzyły się długie korki.  Na swoich stronach w mediach społecznościowych działacze przeprosili mieszkańców Warszawy za utrudnienia. W momencie pisania tej relacji, po godzinie 20:30, na rondzie de Gaulle’a zostało jeszcze około 30 osób, które blokowały ruch w kierunku centrum miasta. Policja informuje, że nie użyła środków przymusu bezpośredniego, wylegitymowała jedynie członków XR.

Przed zablokowaniem ruchu aktywiści wygłosili „Deklarację rebelii”. „Będąc istotami racjonalnymi, działającymi w poszanowaniu zasad moralności, etyki lub wiary, nie możemy dłużej ignorować, lekceważyć ani zaprzeczać istnieniu kryzysu ekologicznego, w którym się znajdujemy i który stwarza śmiertelne zagrożenie dla naszego gatunku i świata, w którym żyjemy.” – czytamy w oświadczeniu.

Ambitne cele zamiast bierności

Najważniejszym postulatem działaczy jest zredukowanie polskich emisji gazów cieplarnianych do zera do 2025 roku. Byłby to ambitny cel w stosunku do dzisiejszych planów wielu rządów, które poziom „zera netto”  chcą osiągnąć najwcześniej w roku 2050 (w tej sytuacji wszystkie wytworzone emisje byłyby możliwe do zneutralizowania, na przykład przez roślinność). Członkowie XR chcą również, by tematyka zmian klimatycznych i płynących z nich zagrożeń przestała być przedmiotem politycznych sporów. Według nich rządzący muszą traktować ją poważnie, niezależnie od tego, po której ze stron politycznego spektrum się znajdują. Aktywiści inicjatywy obawiają się, że brak reakcji na kryzys klimatyczny przełoży się w przyszłości na pojawienie się nowych wojen, głodu i konieczności migracji dla wielu ludzi. Jak przekonują – na razie władza zawodzi, co nie daje nadziei na przyszłość.

Protesty w największych miastach

Klimatyczne demonstracje przeszły dziś przez kilka z największych miast w Polsce – między innymi Kraków, Łódź i Warszawę. Szacunki organizatorów mówią z kolei o uczestnictwie siedmiu i pół tysiąca osób. Wśród protestujących i organizatorów demonstracji byli między innymi aktywiści Earth Strike, Extinction Rebellion, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i grupa seniorek  z inicjatywy Polskie Babcie. Na placu Defilad aktywiści symbolicznie obalili komin Elektrowni Bełchatów – którego symbolizował ustawiony w okolicach Pałacu Kultury wielki balon. Do strajku przyłączyli się też przedstawiciele Urzędu Miasta z prezydentem Rafałem Trzaskowskim na czele.


Dwa tysiące osób pojawiło się na proteście w Krakowie. Tutaj mieszkańcy wybrali się w drogę sześcioma stacjami kryzysu klimatycznego. Na trasie przemierzonej przez protestujących znalazł się między innymi Magistrat, Kuria Metropolitalna i Rynek Główny. Każda ze stacji była podporządkowana innemu problemowi związanemu z ocieplaniem się klimatu. Aktywiści mówili między innymi o transporcie i energetyce, żywności i śmieciach czy roli środowiska naukowego  w nagłaśnianiu faktów związanych z kryzysem.

 width=– Uważam, że takie manifestacje mają sens, ale najwięcej możemy zrobić idąc do wyborów. Dlatego warto zagłosować na polityków, którzy wspierają zielone rozwiązania. – komentowała Natalia, jedna z uczestniczek protestu.

Jesteśmy tu, bo przeraża nas przyszłość, jaka czeka nas i naszą córkę – powiedziała pani Dominika, która na protest zabrała małą córeczkę – Przerażają nas zmiany klimatu, które już odczuwamy i które będziemy odczuwać coraz mocniej.

 width=

Piątkowe protesty odbyły się tez w wielu innych miastach świata. Największe wrażenie zrobiła mobilizacja w Nowej Zelandii, gdzie na ulice wyszło 3,5 procenta całej populacji kraju. Tłumy wyszły również na ulice Turynu. Według szacunków organizatorów na manifestacji stało 40 tysięcy osób.  Włoski minister edukacji zachęcał nauczycieli do usprawiedliwiania uczniów nieobecnych w szkołach. W najbliższych dniach zapowiadane są również wielotysięczne demonstracje w Ameryce Południowej.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.