Udostępnij

W niemieckim Datteln ma zostać uruchomiona nowa elektrownia węglowa. Podobno

04.11.2019

Działająca w Niemczech spółka energetyczna Uniper zapowiedziała testowe podłączenie do sieci elektrowni Datteln 4 na początku przyszłego roku. Jest to jedyna budowana elektrownia węglowa za naszą zachodnią granicą. Ponieważ inwestycja ma miejsce w Niemczech – wdrażających ambitną strategię Energiewende – informacja jest szeroko komentowana przez krytyków polityki odchodzenia od węgla w energetyce. Nie jest jednak wykluczone, że mamy do czynienia z blefem, dzięki któremu spółka chce uzyskać od rządu wyższe rekompensaty.

Tuż przed weekendem niemieckie media obiegła informacja, że już na początku 2020 roku z kontrowersyjnej inwestycji Datteln 4 miałby popłynąć prąd.  Na początek jednak w ramach testu, natomiast inwestycja w pełnej gotowości miałaby być latem.

Czytaj także: Do roku 2050 zużycie energii na świecie ma wzrosnąć o połowę

Budowa Datteln 4 budzi kontrowersje od wielu lat, szczególnie ze względu na niemieckie plany odejście od węgla w energetyce do 2038 roku. Niemiecki plan transformacji energetycznej – zwany Energiewende – zakłada wygaszanie elektrowni węglowych, a także atomowych (do 2022 roku), miejsce których zastąpią przede wszystkim źródła odnawialne.

Jeśli podłączenie budowanej elektrociepłowni do sieci energetycznej (i ciepłowniczej) dojdzie do skutku, energię będzie z niej czerpać około 100 tys. gospodarstw domowych w północnej części Zagłębia Ruhry, leżącego blisko niemiecko-francuskiej granicy. Obiekt ma dysponować mocą 1100 MW.

Energetyczny blef?

Jak jednak wskazują komentatorzy „Tagesspiegel„, pojawienie się komunikatu wcale nie musi oznaczać, że faktycznie dojdzie do włączenia elektrowni w niemiecką sieć energetyczną.

Między stroną rządową a spółką Uniper wciąż trwają bowiem negocjacje dotyczące rekompensat, związanych z zamknięciem wielomilionowej inwestycji. Podczas gdy konsorcjum energetycznemu zależy na jak największej rekompensacie, władzom – z oczywistych powodów – zależy na tym, by tego typu koszty ograniczać. W związku z tym komentatorzy nie wykluczają, że komunikat jest elementem negocjacji.

Sprawdź również: Niemcy w 2018 mieli więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z węgla

 

Zdjęcie: Shutterstock/Nneirda

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.