Udostępnij

Nowa Zelandia rozszerza ograniczenia dla jednorazowego plastiku. Zakaże naklejek na jabłka i inne owoce

11.12.2019

Nowa Zelandia planuje rozszerzyć ograniczenia związane z używaniem jednorazowego plastiku. Do obostrzeń dotyczących tzw. foliówek dojdą wkrótce nowe, obejmujące plastikowe naklejki (tzw. stickery) umieszczane na jabłkach, a także innych owocach. Zapowiedź nowych działań to echo publikacji raportu „Rethinking Plastics in Aotearoa New Zealand„, którego autorzy diagnozują problem odpadów plastikowych w kraju oraz poszukują jego rozwiązań.

Jak donoszą nowozelandzkie media, zapowiadane rozszerzenie działań wymierzonych w jednorazowy plastik objąć ma także plastikowe pojemniki na jedzenie (używane w przypadku wzięcia go „na wynos”), a także plastikowe tace na mięso. Naklejane na jabłka i inne owoce plastikowe sticker-y zwracają jednak uwagę ze względu na swój niewielki rozmiar – mimo tego  nowozelandzki rząd postanowił pochylić się nad obecnością jednorazowego plastiku także i tam. Podkreśla się przy tym, że istnieją mniej popularne, biodegradowalne stickery, a także inne sposoby oznaczania owoców.

Strona rządowa zapowiedziała oficjalnie, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy ogłosi pakiet rozwiązań, które docelowo mają maksymalnie ograniczyć używanie w kraju jakichkolwiek form jednorazowego plastiku. Wydaje się to odpowiadać szerszym, proekologicznym i proklimatycznym żądaniom ze strony nowozelandzkiego społeczeństwa. Kilka miesięcy temu w protestach skoncetrowanych na problematyce zmian klimatu udział wzięła istotna część obywateli, szacowana na nawet 3,5 proc. populacji kraju. [Szczegółowo o tej kwestii informowaliśmy tutaj.]

Przemyśleć kwestię plastiku

Punktem wyjścia dla najnowszych deklaracji rządu była publikacja raportu „Rethinking Plastics in Aotearoa New Zealand„. Przygotowany przez nowozelandzkich naukowców dokument stanowi szeroką diagnozę dotyczącą produkcji i składowania odpadów z tworzyw sztucznych, a także szereg rekomendacji, których wprowadzenie miałoby ograniczyć skalę problemu.

W raporcie napisano między innymi, że od lat 50-tych XX wieku na świecie wyprodukowano 8,3 miliarda ton plastiku, z których aż 79 proc. trafiło na wysypiska śmieci lub zanieczyściło środowisko. Zwrócono przy tym uwagę na wciąż rosnącą ilość produkowanego przez ludzkość jednorazowego plastiku, co wiąże się z emisjami gazów cieplarnianych, zarówno samo w sobie, jak i w przypadku – ewentualnego – późniejszego recyklingu. Tym samym niekorzystnie oddziałuje na klimat.

Sama Nowa Zelandia, na podstawie danych Banku Światowego, została oceniona jako zużywająca więcej jednorazowego plastiku, niż wynosi średnia krajów OECD.

Czytaj także: 119 do 1. Parlament Nowej Zelandia zgodnie za neutralnością klimatyczną do 2050 roku

Wśród zaleceń autorów raportu znalazły się między innymi: stworzenie krajowego planu redukcji wykorzystywania plastiku (główne zalecenie); większy monitoring, jeśli chodzi o produkcję i zużywanie plastiku, co ma wspomóc podejmowanie odpowiednich decyzji; więcej badań naukowych nad wpływem plastiku na środowisko oraz innowacjami związanymi z jego zastępowaniem; podniesienie świadomości społecznej odnośnie problemu.

Podczas oficjalnej prezentacji wspomnianego raportu tak o problemie plastiku mówiła premier Nowej Zelandii, Jacinda Andern: „Wielu Nowozelandczyków, w tym liczne dzieci, pisze do mnie na temat plastiku – niepokoi ich jego rozprzestrzenianie się w  ostatniej dekadzie i rosnąca ilość odpadów, która ląduje w naszych oceanach. Podzielam tę troskę o nasze środowisko naturalne – które podtrzymuje naszą turystykę, handel i naszą tożsamość narodową”.

 

Zdjęcie: Shutterstock/1000 Words Photos

 

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.