119 do 1. Parlament Nowej Zelandia zgodnie za neutralnością klimatyczną do 2050 roku

1864
0
Podziel się:

Ponadpartyjna zgoda w nowozelandzkim parlamencie co do kwestii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Parlamentarzyści miażdżącą większością głosów przyjęli dokument, który zobowiązuje kraj do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W czwartek po południu w nowozelandzkim parlamencie miało miejsce głosowanie nad ustawą dotyczącą planu neutralności klimatycznej kraju do roku 2050, przygotowaną przez rząd Jacindy Andern. Zaproponowany dokument został – ponad politycznymi podziałami – przegłosowany zdecydowaną większością głosów – w stosunku 119 do 1.

„Jesteśmy tutaj, ponieważ nasz świat się ociepla. Niezaprzeczalnie mamy do czynienia z ociepleniem” – powiedziała premier w parlamencie. „Mam nadzieję, że przyszłe pokolenia zobaczą, że my, w Nowej Zelandii, opowiedzieliśmy się po właściwej stronie historii”.

Jak informuje „The Sydney Morning Herald”, ustawa zakłada, że władze Nowej Zelandii będą stopniowo ograniczać emisje kraju, ustalając szczegółowe cele co 5 lat. Jednym z „punktów krytycznych” nowozelandzkiej gospodarki jest emitująca metan branża mleczarska. [Więcej o mleczarstwie Nowej Zelandii, nad którym wisi groźba włączenia w handel w handlem prawami do emisji, pisaliśmy tutaj.]

Problematyka zmian klimatycznych jest tematem ważnym dla Nowozelandczyków, dlatego ponadpartyjna zgoda nie wydaje się niczym dziwnym. W niedawnym strajku klimatycznym udział wzięło nawet 3,5 proc. populacji tego wyspiarskiego kraju, o czym szczegółowo informowaliśmy tutaj. Wówczas protestujący w stolicy otoczyli parlament, domagając się zdecydowanych działań w obronie klimatu.

 

Źródła: Twitter, The Sydney Morning Herald, Smoglab

Zdjęcie: Shutterstock/jon lyall

Podziel się: