Udostępnij

119 do 1. Parlament Nowej Zelandia zgodnie za neutralnością klimatyczną do 2050 roku

07.11.2019

Ponadpartyjna zgoda w nowozelandzkim parlamencie co do kwestii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Parlamentarzyści miażdżącą większością głosów przyjęli dokument, który zobowiązuje kraj do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W czwartek po południu w nowozelandzkim parlamencie miało miejsce głosowanie nad ustawą dotyczącą planu neutralności klimatycznej kraju do roku 2050, przygotowaną przez rząd Jacindy Andern. Zaproponowany dokument został – ponad politycznymi podziałami – przegłosowany zdecydowaną większością głosów – w stosunku 119 do 1.

„Jesteśmy tutaj, ponieważ nasz świat się ociepla. Niezaprzeczalnie mamy do czynienia z ociepleniem” – powiedziała premier w parlamencie. „Mam nadzieję, że przyszłe pokolenia zobaczą, że my, w Nowej Zelandii, opowiedzieliśmy się po właściwej stronie historii”.

Jak informuje „The Sydney Morning Herald”, ustawa zakłada, że władze Nowej Zelandii będą stopniowo ograniczać emisje kraju, ustalając szczegółowe cele co 5 lat. Jednym z „punktów krytycznych” nowozelandzkiej gospodarki jest emitująca metan branża mleczarska. [Więcej o mleczarstwie Nowej Zelandii, nad którym wisi groźba włączenia w handel w handlem prawami do emisji, pisaliśmy tutaj.]

Problematyka zmian klimatycznych jest tematem ważnym dla Nowozelandczyków, dlatego ponadpartyjna zgoda nie wydaje się niczym dziwnym. W niedawnym strajku klimatycznym udział wzięło nawet 3,5 proc. populacji tego wyspiarskiego kraju, o czym szczegółowo informowaliśmy tutaj. Wówczas protestujący w stolicy otoczyli parlament, domagając się zdecydowanych działań w obronie klimatu.

 

Źródła: Twitter, The Sydney Morning Herald, Smoglab

Zdjęcie: Shutterstock/jon lyall

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.