Udostępnij

W listopadzie z brazylijskiej Amazonii zniknęło dwukrotnie więcej lasów. Od stycznia utracono powierzchnię bliską woj. opolskiemu

19.12.2019

O ponad 100 proc. większa była skala deforestacji w brazylijskiej części Amazonii w listopadzie tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018 – poinformowała tamtejsza agencja badań kosmicznych INPE.  Organizacje ekologiczne winnych widzą po stronie rządowej.

Brazylijska Narodowa Agencja Badań Kosmicznych (INPE) opublikowała przed kilkoma dniami dane, z których wynika, że tempo utraty lasów w brazylijskiej części Amazonii nie zwalnia. W listopadzie wyniszczonych zostało 536 kilometrów kwadratowych powierzchni puszczy, co równa się ponad dwukrotności strat, jakie odnotowano w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Sprawdź również: Wycinka w Amazonii pogłębia wymieranie tamtejszych gatunków. Zwiększa również ryzyko pożarów

W okresie od stycznia do listopada bieżącego roku agencja stwierdziła łącznie stratę 8934 kilometrów kwadratowych powierzchni lasów, czyli niewiele mniej niż liczy sobie nasze województwo opolskie. To wzrost o 83 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku.

Należy jednak zaznaczyć, że opublikowane dotyczyły utraty lasów nie tylko z winy człowieka, ale także w wyniku zdarzeń naturalnych. Nie można zatem przypisać całości strat niedostatecznej ochronie przed nielegalną wycinką, czy też przyzwoleniu na tego rodzaju działalność.

Czytaj także: Amazonia w ogniu półprawd

Jak podaje brytyjski „The Guardian”, zwykle od listopada deforestacja w regionie spowalniała. Za utrzymanie wysokiego poziomu strat lokalne grupy ekologiczne obwiniają więc władze, z wywołującym liczne kontrowersje prezydentem na czele. Organizacje te powołują się m.in. na wypowiedzi Bolsonaro, który publicznie deklarował konieczność rozwoju regionu.

„Rozumiemy znaczenie Amazonii dla świata, ale Amazonia jest nasza. Nie będzie już więcej polityki takiej, jaką widzieliśmy w przeszłości. (…) Żaden kraj nie ma moralnego prawa mówić o Amazonii” – mówił publicznie kilka miesięcy temu, o czym szczegółowo informowaliśmy tutaj. Równocześnie Bolsonaro deklarował, że jego kraj chroni lasy deszczowe skuteczniej niż jakiekolwiek inne państwo na świecie. Krytycznie odnosi się również do formułowanych wobec siebie zarzutów, o czym pisaliśmy m.in. tutaj.

 

Źródło: INPE, The Guardian, SmogLab

Zdjęcie: Shutterstock/marcio isensee

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.