Udostępnij

Krakowski magistrat przekonuje do ekologii… plastikiem

28.01.2020

Urząd Miasta w Krakowie rozdaje mieszkańcom gadżety wykonane prawdopodobnie z tworzywa sztucznego w ramach swojej ekologicznej akcji. Magistrat przygotował plastikowe ogrzewacze do dłoni, zapakowane w jeszcze więcej plastiku. Zwrócił na to uwagę radny Łukasz Sęk.

Urząd poinformował o tym w artykule na swojej stronie Krakow.pl. Kampanię oznaczono hasztagiem #EKOrEWOLUCJA. W środę mieszkańcy będą mogli zgłosić się po ogrzewacze przy trzech ruchliwych rondach: Grunwaldzkim, Matecznego i Mogilskim. Akcja będzie towarzyszyła odsłonięciu proekologicznego muralu na ścianie szkoły przy osiedlu Oświecenia.

Każdy z plastikowych woreczków z rozgrzewającą się cieczą zapakowany jest w kolejny plastikowy woreczek, na co radny Sęk zwrócił uwagę w facebookowym poście. Widać to na zdjęciu ilustracyjnym do artykułu informującego o akcji. Jak w nim czytamy, to tylko pierwsze z wielu „niekonwencjonalnych wydarzeń” poświęconych ekologii. „Eko atrakcji” ma być dużo więcej.

– To dziwne, bo przecież przez ostatnie miesiące wiele rzeczy szło w dobrym kierunku – mówi krakowski radny Łukasz Sęk, który złożył do prezydenta miasta interpelację w tej sprawie. – Nie musimy przecież używać plastiku do promocji miasta, są alternatywy.

Sęk w swojej interpelacji wspomina o uchwale „Kraków bez plastiku”. W zeszłym roku radni zalecili wycofanie tworzyw sztucznych z krakowskich instytucji. Ma chodzić między innymi o butelki PET z wodą mineralną, która zastępowana jest kranówką. Niestety, zmiana nie dotyczy wielu materiałów promocyjnych, które również miały być wykonywane z biodegradowalnych materiałów. „Uchwała RMK ma charakter kierunkowy – nie wprowadza zakazów, tylko wyznacza kierunki działania dla prezydenta miasta” – usłyszeliśmy od Biura Prasowego UMK, gdy zajęliśmy się tą sprawą w maju zeszłego roku.

Dlaczego i tym razem magistrat wybrał plastik? I czy na pewno jest to plastik – a nie biodegradowalny odpowiednik? Zapytałem o to urzędników, którzy do tej pory milczą.

Źródło zdjęcia: materiały prasowe Urzędu Miasta Krakowa

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.