Udostępnij

Populacja niedźwiedzi polarnych w niebezpieczeństwie. Z głodu stają się kanibalami

02.03.2020

Naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk twierdzą, że wśród niedźwiedzi polarnych zamieszkujących rosyjską część Arktyki nasila się zjawisko kanibalizmu. Powodami mają być przemysł wydobywczy i postępujące zmiany klimatyczne.

Według rosyjskich badaczy – cytowanych przez agencję Interfax – zjawisko staje się coraz częstsze (na terenach kontrolowanych przez Federację Rosyjską), przede wszystkim ze względu na działalność człowieka w regionie. Intensywne wydobycie i transportowanie gazu ma ich zdaniem prowadzić do degradacji terenów łowieckich, utrudniając niedźwiedziom zdobycie pożywienia. Naukowcy podkreślają, że nie sprzyja im również zmiana klimatu.

Czytaj także: Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

Zmiany klimatyczne były również obarczane winą za ubiegłoroczne wypady niedźwiedzi w kierunku rosyjskich miasteczek na Syberii. Głodne osobniki plądrowały wówczas wysypiska śmieci, a nawet okoliczne gospodarstwa. [Szczegółowo opisywaliśmy ten temat TUTAJ]

Zjawisko kanibalizmu wśród niedźwiedzi polarnych uwiecznili przed pięcioma laty filmowcy National Geographic. Z ówczesnych ustaleń wynikało, że to brak pożywienia skłonił niedźwiedzie do pożerania przedstawicieli własnego gatunku, najczęściej młodych oraz mniejszych samic. „Materiał filmowy jest stosunkowo rzadki, ale samo zdarzenie prawdopodobnie nie” – komentował wówczas Ian Stirling, biolog z University of Alberta. Podkreśla on, że kanibalizm wśród niedźwiedzi polarnych bywa czymś naturalnym w sytuacjach skrajnego głodu.

Problem w tym – jak twierdzą Rosjanie – że dochodzi do niego coraz częściej.

https://www.instagram.com/p/BtdPhNnBESa

Niepokojące wnioski na temat niedźwiedzi polarnych – tym razem w kanadyjskiej i grenlandzkiej części Arktyki – płyną również z badań opublikowanych w tym miesiącu przez naukowców z University of Washington. Z ich obserwacji wynika, że spędzają one coraz mniej czasu na lodzie – będącym głównym miejscem ich polowań na foki – natomiast więcej na lądzie, gdzie przede wszystkim bazują na własnych zapasach tłuszczu. Statystycznie w ciągu roku niedźwiedzie spędzają na lodzie średnio o nawet 30 dni mniej niż miało to miejsce w latach 90-tych.

Sugeruje to, że zamieszkiwane przez nie tereny w coraz mniejszym stopniu są w stanie zaspokoić potrzeby wszystkich osobników. Potwierdza to również druga obserwacja badaczy: niedźwiedzie są statystycznie chudsze niż jeszcze przed 20 laty.

_

Zdjęcie: Shutterstock/ylq

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.