Udostępnij

Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

25.03.2020

Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że otwieranie opakowań z tworzyw sztucznych – m.in. odkręcanie plastikowej butelki lub rozrywanie opakowanej w plastik czekolady – wiąże się z uwolnieniem niedostrzegalnej dla nas ilości mikroplastiku.

Spis treści

Biorąc pod uwagę powszechność opakowań plastikowych, może to po części tłumaczyć skalę zanieczyszczeń mikroplastikiem, choć należy pamiętać także o innych jego źródłach.

Jakimi badaniami nad mikroplastikiem dysponujemy?

Australijsko-chiński zespół naukowców przyjrzał się bliżej powszechnie używanym opakowaniom plastikowym. Z wykorzystaniem precyzyjnych instrumentów pomiarowych – takich jak mikrowaga kwarcowa – zmierzyli włókna mikroplastiku, uwalniane podczas np. odkręcania plastikowych butelek czy rozrywania opakowań wykonanych z tworzywa sztucznego.

Badacze z australijskich uczelni, University of Newcastle oraz Flinders University, a także Chińskiej Akademii Nauk, opublikowali swoje wyniki w czasopiśmie naukowym „Nature Scientific Reports„.

Czytaj także: Eurythenes plasticusW Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

Mikroplastiki uwalniane do atmosfery

Okazuje się, że podczas wspomnianych czynności – np. otwierania opakowania czekolady – uwalnianych jest średnio od 10 do 30 nanogramów włókien plastikowych, a więc od 10 do 30 miliardowych części grama. To oczywiście bardzo niewiele, jednak naukowcy podkreślają, że – chcąc walczyć z wszechobecnością mikroplastiku – powinniśmy je wziąć pod uwagę.

„Tworzywa sztuczne są wszędzie i wkraczają [także] w naszą codzienność. A co za tym idzie, mikroplastiki również mogą się tam znaleźć” – powiedział Cheng Fang z australijskiego University of Newcastle, cytowany przez portal „New Scientist”. „To odkrycie stanowi ważne ostrzeżenie. Być może będziemy musieli wziąć na siebie odpowiedzialność i współpracować z przemysłem, aby przeciwdziałać generowaniu mikroplastiku” – twierdzi naukowiec.

Czytaj także: Ile plastiku zjadamy?

Co to jest mikroplastik?

Jak podkreślają autorzy badania, mianem mikroplastiku określa się włókna tworzyw sztucznych wielkości rzędu od 1 µm do 5 mm.

Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje tego typu zanieczyszczeń:

  • pierwotny mikroplastik (wytwarzany bezpośrednio w przemyśle)
  • mikroplastik wtórny (powstający w wyniku rozpadu większych fragmentów plastiku).

Wiemy, że drobiny mikroplastiku mogą przenikać do łańcuchów pokarmowych, także ludzkich, w wyniku czego trafia i do naszych organizmów. Dlatego są one przedmiotem coraz liczniejszych badań naukowych.

O odkrywanej w coraz większym stopniu powszechności mikroplastiku w środowisku pisaliśmy m.in. we wpisie o Deszczu mikroplastiku oraz o Mikroplastiku w Krakowie. O tym, skąd biorą się zanieczyszczenia plastikowe -zarówno w skali mikro, jak i makro – przeczytać można we wpisie poświęconemu plastikowi.

Ze szczegółami wyników badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Shaynepplstockphoto

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.