Udostępnij

Pożar strawił 200 hektarów Biebrzańskiego Parku Narodowego. „Spłonęły siedliska ptaków”

14.04.2020

W Niedzielę Wielkanocną w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł jeden z największych pożarów ostatnich lat. Straty są szacowane na około 100 tysięcy złotych.

Przez ogromny pożar w Biebrzańskim PN spłonęły siedliska wodniczki, dubelta, podróżniczka, błotniaka stawowego i łąkowego oraz rycyka. „Te rzadkie gatunki ptaków nie są spotykane w wielu miejscach naszego kraju, a dolina Biebrzy jest ich ostoją” – czytamy na profilu Parku na Facebooku. Zwracają uwagę na to, że rozpoczął się okres lęgowy, więc straty przyrodnicze są ogromne.

Ogień strawił prawie 200 hektarów łąk, lasów i nieużytków. Gasiło go dziewięć jednostek. Rozprzestrzeniał się bardzo szybko – przez silny wiatr i mocno wysuszoną ziemię. Udało się go opanować dopiero po kilkukrotnym zrzuceniu wody z samolotu gaśniczego.

Powodem, obok suszy, było prawdopodobnie wypalanie traw niedaleko Parku.

Przyrodnicy i leśnicy przypominają, że palenie trawy jest nielegalne i grozi karą grzywny do 5 tys. zł, a nawet pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Rolnicy przez takie wykroczenie mogą również stracić część dopłat. W skrajnych przypadkach są im odbierane wszystkie dofinansowania. W 2019 roku strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych średnio co 9 minut.

https://www.facebook.com/395662660519750/photos/pcb.2791644854254840/2791642430921749/?type=3&theater

Przez bezśnieżną zimę i suche przedwiośnie, poziom zagrożenia pożarowego w lasach jest ogromny. Spadają też poziomy rzek. – Zasoby wodne w rzekach powinny się odnawiać wraz z topniejącym śniegiem. Przez bezśnieżną zimę nie wyszliśmy do końca ze stanu suszy z zeszłego roku – mówił w rozmowie ze SmogLabem ekohydrolog Sebastian Szklarek.

Czytaj także: “Dla przyszłych pokoleń biała zima będzie jak wyczekany cukierek”

Mapa Polski z informacją o zagrożeniu pożarowym w niedzielę (12.04) była cała oznaczona czerwonym kolorem.

 class=
Instytut Badawczy Leśnictwa

Po poniedziałkowych i wtorkowych opadach sytuacja się poprawiła. Obecnie w większości regionów poziom zagrożenia jest określany jako „średni”.

 class=
Instytut Badawczy Leśnictwa

Zdjęcie: yelantsevv/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.