Udostępnij

Pomimo zakazu lotów, wydano zgodę na jeden kurs. Pasażerami były zagrożone ptaki

15.04.2020

Pomimo ograniczeń w przemieszczeniu się związanych z walką z koronawirusem, nowozelandzkie władze wydały pozwolenie na przetransportowanie pięciu zagrożonych ptaków tūturuatu na wolną od drapieżników wyspę Mana. Działania są częścią projektu, który ma chronić i odtworzyć populację gatunku, liczącą zaledwie 250 osobników.

Siewka brzegowa (łac. thinornis novaeseelandiae) to niezwykle rzadki gatunek ptaka, który w rdzennym języku maoryskim nazywany jest tūturuatu. Ponieważ jest on krytycznie zagrożony wyginięciem, z liczebnością ok. 250 osobników, nowozelandzkie służby oraz wolontariusze od lat pracują nad jego ochroną i odtworzeniem.

Kolejny etap działań został jednak opóźniony ze względu na pandemię koronawirusa. Teraz, po uzyskaniu odpowiednich zgód ze strony odpowiednich organów administracji, udało się go ukończyć. Pięć ptaków tūturuatu, które wykluły się w niewoli, zostało przetransportowanych na wolną od drapieżników wyspę Mana, gdzie eksperci starają się odtworzyć populację zagrożonego gatunku.

Czytaj także: Od walki z epidemią ważniejsze polowania? Jest zgoda rządu na odstrzał pomimo koronawirusa

„Przewiezienie ptaków jest częścią trzeciego w tym roku transferu, który został wstrzymany wraz z ogłoszeniem w Nowej Zelandii czwartego poziomu zagrożenia [związanego z epidemią]. Nasza inspekcja wykazała jednak, że dalsze opóźnienie może skutkować poważnymi konsekwencjami dla dobrostanu ptaków. Młode tūturuatu spotkała ich własna, niezwiązana z COVID-19, izolacja w kwarantannie, która, podobnie jak w naszym przypadku, wiązała się ze stresem” – powiedział Dave Houston z Departamentu Ochrony Środowiska, odpowiedzialny za projekt ochrony siewki brzegowej. „[Dlatego] przetransportowanie ptaków na wyspę Mana, tak szybko, jak to tylko możliwe, jest najlepszym rozwiązaniem” – podkreśla Houston.

Po uzyskaniu stosowanych pozwoleń operacja została przeprowadzona we współpracy trzech jednostek: nowozelandzkiego Departamentu Ochrony Środowiska, organizacji Isaac Conservation and Wildlife Trust (ICWT) oraz linii lotniczych Air New Zealand.

Czytaj również: Kluczowy szczyt klimatyczny ONZ przełożony przez koronawirusa

Na potrzeby przedsięwzięcia zorganizowano specjalny lot, którego pasażerami była jedynie załoga, grupa specjalistów oraz – co najistotniejsze – piątka wspomnianych tūturuatu. W wydanym komunikacie zapewniono, że przelot odbył się z zachowaniem bezpieczeństwa wszystkich pasażerów, zarówno jeśli chodzi o ryzyko zakażenia ludzi koronawirusem, jak i bezpieczeństwo rzadkich ptaków.

„Przy tak małej populacji siewki brzegowej dobrostan każdego ptaka ma znaczenie, co sprawia, że ​​właściwe zadbanie o niego w podróży jest bardzo ważne. Cieszymy się, że możemy wspierać Departament Ochrony Środowiska w jego zasadniczych działaniach” – powiedziała Lisa Daniell, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Air New Zealand.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Agami Photo Agency

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.