Udostępnij

„Nie stać nas na morowe powietrze”. Dolnośląski Alarm Smogowy podsumował sezon grzewczy

17.05.2020

W ramach podsumowania minionego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w ramach których mieszkańcy Wrocławia zostali zapytani o ocenę jakości powietrza oraz uchwały antysmogowe. Choć mieszkańcy posiadają wiedzę na temat głównych źródeł zanieczyszczeń pyłowych (tj. domowe piece), to zarazem – mimo dwóch lat obowiązywania uchwał antysmogowych – nadal nie wszyscy wiedzą, co oznacza dla nich nowe prawo.

61 proc. badanych deklaruje, że słyszało o uchwałach, ale zarazem znacząca większość z nich (od 66 do 88 proc.) nie ma pojęcia od kiedy i jakie ich przepisy nas obowiązują – wylicza Arkadiusz Wierzba z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – Przykładowo, jako datę likwidacji pieców pozaklasowych (tzw. „kopciuchów”) wskazywano rok 2032, podczas gdy w rzeczywistości zostały nam niecałe cztery lata. Te wyniki częściowo są zapewne efektem skupiania się przez władze miasta na pozytywnym przekazie o dotacjach i dyplomatycznym przemilczaniu realnych sankcji, jakie mogą dotknąć użytkowników instalacji grzewczych już za moment – podkreśla Wierzba.

[Krytyczny obraz tego, co mieszkańcy polskich miast wiedzą na temat obowiązujących regulacji antysmogowych, wynika także z zeszłorocznego raportu IEŚ, o którym informowaliśmy TUTAJ.]

Respondenci wydają się krytycznie odnosić do działań władz centralnych, nieco bardziej doceniając wysiłki samorządu. Równocześnie nie są gotowi na wzrost kosztów ogrzewania w celu poprawy jakości powietrza.

Nasze badania przeprowadziliśmy jeszcze przed wybuchem pandemii. Wówczas 65 proc. mieszkańców nie wyobrażało sobie podwyższenia rachunków w imię walki ze smogiem. Te wyniki są zrozumiałe. I wbrew pozorom to dobry punkt wyjścia do promocji transformacji energetycznej naszych domów, bo wymiana źródła ogrzewania i docieplenie budynku może te rachunki znacząco obniżyć – tłumaczy Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju i lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Obecne na rynku technologie są konkurencyjne w eksploatacji nie tylko względem instalacji na paliwa kopalne, ale nawet wobec ciepła sieciowego. Jeśli uwzględnimy przy tym dotacje z programów miejskich czy centralnych, to inwestycja w czyste powietrze okazuje się po prostu czystym zyskiem, także na poziomie ekonomicznym – podkreśla Smolnicki.

Opłacalność inwestycji, jak wskazują aktywiści DAS, może również znacząco wzrosnąć, dzięki zmianom w rządowym programie „Czyste Powietrze”, o który skutecznie zabiegał Polski Alarm Smogowy.

Właśnie dziś wchodzi w życie nowa wersja programu „Czyste Powietrze”, w której uproszczono wniosek, znacząco skrócono czas na jego rozpatrzenie (z 90 do 30 dni), zmieniono progi dochodowe, wprowadzono korzystne dla klimatu preferencje dla OZE oraz zintegrowano całość z dotacją na fotowoltaikę w programie „Mój Prąd” – dodaje lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. – Dodatkowo w realizację programu mają zostać zaangażowane banki. Zmiany te, jeśli uda się je skutecznie wprowadzić w życie, mogą stać się kołem zamachowym transformacji, zwłaszcza teraz, w obliczu pandemii. Przy okazji lepiej zabezpieczą nas lepiej przed kolejną, bo smog, jak wskazują liczne badania naukowe jest sprzymierzeńcem koronawirusa. Od walki ze smogiem również zależy nasze zdrowie i życie. Pod żadnym względem nie stać nas na morowe powietrze.

_

Z raportem z badań sondażowych DAS można zapoznać się TUTAJ.

Zdjęcie: Shutterstock/Emeryk III

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.