Udostępnij

Plastik w żołądkach dzikich ptaków. Dziennie zjadają nawet 200 kawałków

25.05.2020

Najnowsze ustalenia badaczy z Cardiff University pokazują, że dzikie ptaki spożywają setki kawałków plastiku dziennie. To kolejny dowód na to, że tworzywa sztuczne wnikają w łańcuchy pokarmowe zwierząt. Do podobnych wniosków doszli naukowcy University of Central Florida, którzy plastik znaleźli u ptaków drapieżnych.

Naukowcy z brytyjskiego Cardiff University przyjrzeli się zanieczyszczeniom, które trafiają do układów pokarmowych pluszczy, żyjących nad rzeką Severn. Ptaki te żywią się owadami, które wyławiają, nurkując lub brodząc w rzekach.

Badania zostały przeprowadzone we współpracy z Greenpeace Research Laboratories na University of Exeter, a ich wyniki opublikowane w czasopiśmie naukowym „Global Change Biology„.

Po przeanalizowaniu m.in. odchodów ptaków, okazało się, że w blisko połowie ze 166 próbek (w 15 z 16 lokalizacji) znalezione zostały fragmenty plastiku. Naukowcy podkreślają, że największe ich ilości odnotowano u ptaków żyjących w pobliżu miast. Były to przede wszystkim włókna pochodzące z tekstyliów oraz materiałów budowlanych.

Czytaj także: Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

Jak wyliczają autorzy badania, średnio pluszcze mogą spożywać ok. 200 niewielkich fragmentów plastiku każdego dnia, a bezpośrednim źródłem zanieczyszczeń są owady rzeczne.

„Fakt, że tak wiele owadów rzecznych zostało skażonych, nieuchronnie wiąże się z tym, że ryby, ptaki i inne drapieżniki będą żywić się zanieczyszczonymi zdobyczami” – mówi dr Joseph D’Souza, współautor badań. „Jest to jednak pierwszy przypadek, gdy udokumentowano wnikanie plastiku do łańcuchów pokarmowych wśród dzikich zwierząt rzecznych” – podkreśla naukowiec, cytowany przez BBC.

Czytaj także: W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

Podobne wnioski płyną z badań naukowców z University of Central Florida, których wyniki opublikowano w czasopiśmie „Environmental Pollution„. Potwierdzili oni obecność mikroplastików w żołądkach drapieżnych ptaków lądowych i wodnych, w tym jastrzębi, rybołowów i sów. Badanymi byli pacjenci ośrodka leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt Audubon Center for Birds of Prey z Florydy.

Najczęstszymi rodzajami plastików u ptaków były w tym przypadku mikrowłókna (czyli mikroplastik), stanowiące 86 proc. znalezionych tworzyw sztucznych. Włókna te mogą pochodzić m.in. z syntetycznych lin lub odzieży, które trafiają do ekosystemów przez ścieki z pralek.

_

Źródła: Cardiff University, BBC, University of Central Florida

Zdjęcie: Shutterstock/Grzegorz Dlugosz

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.