Udostępnij

„Tylko krowy paść”. Radni PiS chcą powrotu kosiarek na szczecińskie trawniki

24.06.2020

Władze Szczecina zrezygnowały z koszenia niektórych miejskich trawników, by pomóc w walce z suszą. Wysoka trawa jednak nie wszystkim się podoba, na co zwracają uwagę radni Prawa i Sprawiedliwości.

Samorządowcy zwracają na to uwagę w interpelacji skierowanej do prezydenta miasta Piotra Krzystka. Jak twierdzą, stają w obronie mieszkańców. Ci obawiają się, że nieskoszona trawa stanie się wylęgarnią kleszczy i komarów. Jak twierdzą, zieleń w niektórych miejscach zasłania już znaki drogowe i ogranicza widoczność na przejściach dla pieszych. Radni PiS przytaczają w swoim apelu opinie szczecinian, którzy zwrócili się do nich z prośbą o interwencję. „Całe miasto wygląda jak łąka, tylko krowy paść” – mają twierdzić niektórzy z nich.



Czytaj również: Ogród deszczowy z betonu w Gdańsku. Miał chronić przed suszą, ale “skończyło się na PR-ze”

Rezygnacja z koszenia to „szukanie oszczędności”?

„Obecna ekologiczna wizja Prezydenta to całkowity brak planu i niebywałe zaniedbanie, a być może również szukanie oszczędności w budżecie miasta poprzez rezygnowanie z pielęgnacji terenów zielonych” – piszą w interpelacji radni.


Zdaniem szczecińskich członków PiS-u całkowita rezygnacja z koszenia jest nieodpowiedzialna. Według nich władze miasta powinny wyznaczyć obszary przeznaczone do wysiewu estetycznych łąk kwietnych. Gdzie powinny się one znaleźć? To władze powinny ustalić, rozmawiając z mieszkańcami. Radni twierdzą również, że zbyt wysoka trawa nie pozwala szczecinianom w swobodnym korzystaniu z parków, skwerów i zieleńców.

Rezygnacja z koszenia w miastach? Ekspertka: tak, ale z głową

O korzyściach płynących z rezygnacji z koszenia jest przekonana Agnieszka Nowak z Fundacji Łąka. Jak zauważyła w rozmowie ze Smoglabem, odpowiednio rozrośnięte rośliny wielolistne zatrzymują wodę w gruncie o wiele skuteczniej niż krótko ścięta trawa. Jak jednak twierdzi, o niekoszony trawnik również trzeba dbać.

„Puszczając rośliny samopas, też wystawiamy się na zagrożenia. Nie musimy przecież znać banku nasion, które mamy w glebie. W ten sposób możemy na przykład wyhodować nawłociowisko. Nawłoć kanadyjska i nawłoć późna to bardzo niebezpieczne, inwazyjne rośliny. W kilka lat zagłuszają rodzime gatunki, które przez ich rozwój znikają. Wraz z nimi: owady, a nawet ptaki, których cykle życiowe są dostosowane do gatunków miejscowych” – twierdzi specjalistka.

Na rezygnację z koszenia ze względu na suszę zdecydowało się kilka z największych polskich miast. Wśród nich jest między innymi Warszawa, Kraków i Poznań. Po ostatnich deszczach w niektórych metropoliach urzędnicy zezwolili jednak na powrót kosiarek na trawniki.

Źródło zdjęcia: materiały z Biuletynu Informacji Publicznej

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.