Udostępnij

Niedźwiedzie polarne mogą niemal wyginąć do końca wieku. Powodem topnienie lodowców

21.07.2020

Naukowcy ostrzegają przed dalszymi konsekwencjami zmian klimatycznych, których ofiarą może wkrótce paść większość niedźwiedzi polarnych. Z obliczeń ekspertów wynika, że wysoki poziom emisji gazów cieplarnianych może doprowadzić do zagłady wszystkich subpopulacji, z wyjątkiem tych zamieszkujących najmroźniejszą część Arktyki.

Międzynarodowy zespół naukowców szacuje, że postępujące zmiany klimatu mogą doprowadzić do wymarcia większości niedźwiedzi polarnych, do końca 2100 roku.

W obliczeniach posłużono się modelowaniem komputerowym, dotyczącym z jednej strony zaniku arktycznego lodu, z drugiej natomiast zdolności do przetrwania niedźwiedzich populacji w obliczu głodu. To właśnie głód jest największym związanym z topnieniem lodowców zagrożeniem dla drapieżnika. Niedźwiedzie polują na lodzie i żywią się przede wszystkim mięsem fok.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Nature Climate Change„.

Niedźwiedzie na krawędzi zagłady

Dziś około 26 tys. charakterystycznych drapieżników żyje w 19 subpopulacjach, rozmieszczonych w Arktyce. W niedalekiej przyszłości, wraz z zanikiem arktycznego lodu, przy życiu może pozostać jedynie kilka z nich, które zamieszkują najzimniejszą część regionu.

Czytaj także: Populacja niedźwiedzi polarnych w niebezpieczeństwie. Z głodu stają się kanibalami

W badaniu wzięto pod uwagę sytuację 13 niedźwiedzich subpopulacji, obejmujących 80 proc. przedstawicieli gatunku. Dane na temat pozostałych 6 subpopulacji były zbyt skromne, by możliwe było podjęcie się szacunków.

Z obliczeń wynika, że w scenariuszu z wysokim poziomem emisji gazów cieplarnianych wszystkie 13 subpopulacji znajdzie się na krawędzi zagłady z powodu głodu.

Czytaj również: Kanadyjska Arktyka rozmarza szybciej niż sądzono. Tak jak teraz miało być dopiero w 2090 roku

Wysiłki na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych mogą jednak złagodzić skalę wymierania, ratując niektóre subpopulacje. Wiele wskazuje jednak na to, że nic nie pomoże niedźwiedziom północno-wschodniej Kanady i zachodniej Grenlandii, które to ocieplają się najszybciej.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/AndreAnita

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.