Udostępnij

Kolejna akcja Obozu dla Klimatu. Aktywiści weszli na teren odkrywki, interweniowała policja

25.07.2020

Aktywiści Obozu dla Klimatu po raz kolejny przyjechali w okolice wielkopolskich kopalni odkrywkowych, żeby zaprotestować przeciwko ich działalności. Jak podkreślają, manifestują dla środowiska i klimatu. Kilku osobom udało się wejść na teren kopalni w Drzewcach, przerywając chwilowo pracę odkrywki.

„Odkrywki i elektrownie węglowe dewastują środowisko, niszczą życie codzienne mieszkańców regionu i rujnują nasze szanse na zrównoważoną przyszłość i złagodzenie skutków katastrofy klimatycznej, które odczuwamy już teraz i które najciężej dotykają właśnie regionu konińskiego” – napisali organizatorzy wydarzenia. Podobnie jak w ubiegłym roku, aktywiści Obozu dla Klimatu spotkali się w okolicy wielkopolskich odkrywek, żeby zaprotestować przeciwko działalności Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i podlegających pod tę samą spółkę kopalni.

Czytaj także: Dwa polskie jeziora znikają. Tam, gdzie była woda, widać suchą ziemię

„Nie wierzymy w PR-owe deklaracje spółki ZE PAK o odchodzeniu od węgla, ani strategie odbudowy wizerunku i pomnażania kapitału przez inwestycje w odnawialne źródła energii” – piszą aktywiści.

Około godziny 11 w sobotę (25.07) około 60 osób próbowało wejść na teren odkrywki Drzewce. Początkowo udało się to pięciu z nich.

„Zgodnie z zasadami w momencie pojawienia się osób niepowołanych praca musi zostać wstrzymana” – powiedział Maciej Łęczycki, rzecznik spółki ZE PAK w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Jak informuje Obóz dla Klimatu, niedługo później na teren odkrywki weszły kolejne grupy zaangażowanych w akcję aktywistów.

https://www.facebook.com/obozdlaklimatu/posts/777982333035719?__xts__[0]=68.ARDuJOW6wS5PSd0ck5jZMHfcWyBkuRALwhJiSH0-_MnIhNBepkmbZs_RGKj-WgF6GNNVRJeuAYI5GmiBII10mPw5UJRMCHVABRt_aKCf-WRtCeQxxDmZQ19FCcHxLqGK6dvU_fBCS9hmX5OjjVopgOfFXe6WNw0xk5RFDYsMn13St7WZY9CaJMVGE8vKifuRxknPNJyyJAtV6NMwWvlAgQxvnVLRf4dLkq-zhK2P-Qy1KIXiay3BZc0_P3hFg4UpCWzQNTcYuxRG0wy9EkZW0HpaJywIWYzckARtYgPrDbrxX_xsvwVZqmuCmBe3WmRNUe-3lsnNbd8NlH_evvoWqCg&__tn__=-R

Policja zatrzymuje aktywistów

Na miejscu interweniowała policja, a teren kopalni patroluje policyjny helikopter. – Lata bardzo nisko, więc wzburza pył z odkrywki – relacjonuje Krystyna Lewińska z Obozu dla Klimatu. – Niestety, aktywiści spotkali się z brutalnością policji – byli powalani na ziemię i skuwani od tyłu – dodaje. Według informacji z godz. 14:30 wszyscy wcześniej zatrzymani, zostali już wypuszczeni, ale policja nadal legitymuje uczestników akcji.

-Obóz dla Klimatu to akcja oddolna, nie mamy liderów, nie możemy nikomu z uczestników czegoś nakazywać albo zakazywać. Dlatego trudno mówić o planach, czy kolejnych akcjach, jakie będą przeprowadzone w ten weekend. Wszystko zależy od uczestników – mówi Lewińska. – Jednak dzisiejszy akt nieposłuszeństwa obywatelskiego uważamy za sukces. Udało się nam wejść na teren kopalni i zatrzymać pracę taśmociągów – dodaje.

Zdjęcie: Obóz dla Klimatu/Facebook

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.