Udostępnij

Mieszkańcy Kalifornii zostają w domach przez złą jakość powietrza. Pożary mogą potrwać jeszcze tygodnie

15.09.2020

W Kalifornii i Oregonie nie ustają bezprecedensowe pożary, za których skalę odpowiadają m.in. długotrwałe susze i fala upałów. Zadymienie spowodowało nie tylko charakterystyczny kolor nieba – porównywany z filmem Blade Runner 2049 – ale i katastrofalną jakość powietrza w tamtejszych miastach. Służby m.in. w San Francisco ostrzegają przed zdrowotnymi skutkami narażenia na pyły zawieszone PM2.5 i PM10, których poziom może być wyższy niż wydaje się na podstawie własnych odczuć.

W poniedziałek służby w San Francisco ostrzegły mieszkańców przed przebywaniem na zewnątrz z powodu złej jakości powietrza, która może negatywnie oddziaływać na zdrowie – podaje lokalny oddział CBS News.

Szczególnie niekorzystne warunki utrzymują się w regionie od kilku dni, co ma związek z wysokim ciśnieniem atmosferycznym, które wpływa uspokajająco na wiatry.

Czytaj także: Tragiczne pożary w Kalifornii. Tysiące mieszkańców ewakuowanych, fatalna jakość powietrza

Niekorzystną sytuację potwierdzają także dane z portalu Plume Labs, gdzie można na bierząco sprawdzać stan powietrza notowany w Kalifornii. Przykładowo, we wtorek w kalifornijskim mieście Visalia notowano blisko 950 µg/m³ w przypadku pyłów zawieszonych PM2.5 i niemal 1500 µg/m³ PM10.

W komunikacie urzędnicy podkreślili, że niewskazany jest długotrwały wysiłek fizyczny na zewnątrz. Dotyczy to wszystkich, ale szczególnie osób z chorobami serca i układu oddechowego.

Zagrożenie nie musi być widoczne

„Oczyszczenie się powietrza z większej ilości zanieczyszczeń zajmuje znacznie więcej czasu niż w przypadku spotykanych normalnie emisji pyłów zawieszonych PM 2.5” – podkreśla dr Frank Freedman, meteorolog z Uniwersytetu Stanowego w San Jose, w rozmowie z ABC 7 News.

Czytaj także: Emisje spadają, smog zabija rzadziej. Nawet 11 tysięcy zgonów mniej

Freedman podkreśla przy tym, że ludzkie zmysły mogą nas w tym przypadku zawieść: nawet gdy nie czujemy dymu, jakość powietrza może być bardzo zła.

„To mylące. Popiół jest duży i ciężki… jednak te drobne cząstki są w zasadzie niewidoczne gołym okiem” – mówi Aaron Richardson z Centrum Zarządzania Jakością Powietrza w San Francisco Bay Area.

Kalifornijczycy zostają w domach.. tym razem przez pożary

New York Times podaje, że w związku z kataklizmem wiele osób w Kalifornii musiało spędzić miniony weekend w domach. Sezon na pożary jednak rozpoczął się stosunkowo niedawno, co oznacza, że mieszkańców może czekać jeszcze wiele dni z uciążliwym i niezdrowym powietrzem.

Lokalne media donoszą, że powoduje to przygnębienie wśród mieszkańców, który jeszcze niedawno rezygnowali z aktywności poza domem z powodu tzw. lockdownu. „Pracuję w domu, dlatego to bardzo przygnębiające. Cały dzień spędziłam w domu, a za oknem było pomarańczowo i ciemno. To było dziwne” – powiedziała jedna z mieszkanek San Francisco stacji ABC 7 News.

Czytaj także: „Bezpieczne” stężenia zanieczyszczeń zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy

„W wielu przypadkach pożary będą płonąć, dopóki nie skończy się paliwo lub nie nadejdą zimowe deszcze” – przekazał NYT ekolog Edward Smith z organizacji Nature Conservancy. Brak paliwa może oznaczać nie tylko całkowite wypalenie, ale i napotkanie fizycznych barier, takich jak granit, zbiorniki wodne lub nawadniane pastwiska. „Może to jeszcze potrwać kilka tygodni, zwłaszcza gdy służby pożarnicze na zachodzie USA są wspierane na tak niskim poziomie” – podkreśla Smith.

Najprawdopodobniej jednak w najbliższych dniach nastąpi przynajmniej chwilowa poprawa sytuacji, ze względu na zmianę pogody.

Klimat i pożary

Wybuch tegorocznych pożarów o bezprecedensowej skali eksperci wiążą m.in. z trwającą suszą i falami upałów. Winą za ich przebieg obarcza się natomiast przede wszystkim zmiany klimatyczne, spowodowane emisjami gazów cieplarnianych przez ludzkość.

Czytaj także: Smog widzisz i czujesz, gazów cieplarnianych – nie. “Skutki mogą być katastrofalne”

Na takim stanowisku stoją m.in. badacze z kilku amerykańskich ośrodków naukowych, którzy opublikowali przed kilkoma dniami badania na temat pożarów lasów górskich w Kalifornii.

“To badanie (…) jasno pokazuje, że odporność naszych lasów wobec pożarów znacznie spadła w cieplejszych i suchszych warunkach” – powiedział w oświadczeniu współautor badań, prof. Tom Veblen z University of Colorado Boulder. [Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/hkalkan

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.