Udostępnij

Tragiczne pożary w Kalifornii. Nie żyją dwie osoby, tysiące mieszkańców ewakuowanych

21.08.2020

W północnej Kalifornii płoną setki tysięcy hektarów terenu, a ogień wciąż się rozprzestrzenia. Przyczyn katastrofy jest kilka: utrzymująca się fala upałów, susza, burze z piorunami i wiatr. W pożarach zginęły dwie osoby, a dziesiątki tysięcy mieszkańców ewakuują się ze swoich domów.

Za katastrofę odpowiada przede wszystkim długo utrzymująca się fala ciepła w całym stanie Kalifornia. Jest bardzo gorąco – 16 sierpnia w Dolnie Śmierci zanotowano prawdopodobnie najwyższą temperaturę na świecie – 54,4°C. Zanotowano kilka regionalnych rekordów – w Oakland po raz pierwszy w sierpniu temperatura wyniosła prawie 38°C, a w Sacramento – 44,4°C. Do tych trudnych warunków dołączyła susza i rzadkie w sierpniu burze z piorunami, ale z bardzo małą ilością deszczu. Szacuje się, że w ciągu niecałych czterech dni w Kalifornii zanotowano 10 proc. średniej rocznej aktywności błyskawic.

Czytaj także: Prof. Kotowski: Pracujemy na kolejny pożar niedaleko Biebrzy. Na suszę nie pomogą tam oczka wodne

Nie pomaga także wiatr, który rozwiewa płomienie, a ogień zajmuje coraz większą powierzchnię – między środą a czwartkiem (20.08) teren pożaru zwiększył się dwukrotnie. Kłęby dymu są tak duże, że w połączeniu ze zmieniającym kierunki wiatrem tworzą tornada.

„Przez zmiany klimatu, sezon pożarowy w Kalifornii staje się powoli całoroczny, zamiast trwać kilka miesięcy – tak, jak kiedyś” – ocenia „Washington Post”.

Dwie ofiary pożarów

Jak podaje gazeta, dziesiątki tysięcy mieszkańców już zostały ewakuowane, a kolejne osoby mają być w ciągłej gotowości do opuszczenia domów. W hrabstwach San Mateo i Santa Cruz niedaleko San Francisco ewakuowano 20 tys. osób, w Solano w okolicy Sacramento – 8 tysięcy.

Przez pandemię koronawirusa, przez którą w Kalifornii zmarło już 10 tysięcy osób, pojawiają się problemy z zapewnieniem mieszkańcom miejsc do spania. Zazwyczaj ewakuowane osoby mogły spać w szkołach. Teraz, żeby zachować dystans społeczny, trzeba rozlokować je w miejscowych hotelach.

Kilka osób doznało obrażeń, dwie zginęły. Ofiarami pożarów są pracownik Pacific Gas and Electric Company, który pomagał ratownikom oraz pilot helikoptera strażackiego, który rozbił się w mieście Fresno w centralnej Kalifornii.

Fatalna jakość powietrza

W czwartkowy wieczór szacowano, że w całej Kalifornii płonie już 360 pożarów. Największe straty zanotowano w hrabstwach Sonoma, Lake, Napa i Solano, gdzie spłonęło około 50 tysięcy hektarów. W Santa Cruz i San Mateo – 16 tys. hektarów. W pozostałych częściach północnej Kalifornii ogień zajął 47,5 tysięcy hektarów.

Według prognoz jeszcze w tym tygodniu warunki nieco się poprawią – upał odpuści, wzrośnie też wilgotność. Meteorolodzy przewidują jednak, że w wielu miejscach wciąż będzie na tyle sucho, żeby pożary mogły się utrzymać. Przestrzegają też, że fatalna jakość powietrza utrzyma się przynajmniej do końca tygodnia.

Zdjęcie: N.F. Photography/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.