Udostępnij

IKEA otwiera sklep w pierwszej galerii z rzeczami naprawionymi i z drugiej ręki

16.09.2020

IKEA poinformowała, że otworzy w tym roku pierwszy sklep z używanymi meblami. Powstanie on w galerii handlowej ReTuna, która znajduje się w mieście Eskilstuna. To galeria, w której kupowane i sprzedawane są jedynie rzeczy z odzysku: używane i naprawione.

W ubiegłym roku o szwedzkim sklepie było głośno na całym świecie. A to dlatego, że prosta idea, by rzeczy naprawiać, zamiast wyrzucać, brzmi w dzisiejszym świecie rewolucyjnie i trafia do wielu ludzi. Teraz z tego dobrego publicity postanowiła skorzystać IKEA, która jeszcze w tym roku otworzy w ReTuna swój sklep. Początkowo będzie w nim sprzedawać artykuły pochodzące z najbliższego sklepu tej sieci. Trafią tam meble uszkodzone w transporcie, magazynach lub podczas ekspozycji. Przed wysłaniem do Eskilstuny zostaną naprawione przez personel sklepu.

https://www.facebook.com/ReTunaEskilstuna/photos/a.1414348815527516/2398934083735646/?type=3&theater

Ale to – zapowiadają przedstawiciele sieci – jest dopiero początek. Już wcześniej IKEA zapowiedziała, że zacznie wprowadzać nowe programy: między innymi mające pozwolić na wypożyczanie mebli. W planach jest także umożliwienie klientom zwrotu używanych mebli, które sieć rozdysponuje do sklepów z „second handem” lub fundacji dobroczynnych.

Sklep w Re Tunie jest traktowany jak pilotaż. Ma dostarczyć wiedzę i być na bieżąco modyfikowany. Korporacja informuje, że jest to część jej starań o to, by w 2030 roku być „gospodarką o obiegu zamkniętym”, a także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych – to według planów ma za 10 lat być o 70 proc. „na produkcie” niższe niż obecnie.

Czy niewielki sklep wystarczy, by to zrobić – nie wiem.

Sam pomysł jest jednak z pewnością bardzo ładny i warty uwagi.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.