Udostępnij

Małopolski POP. Radny chce ograniczeń w używaniu kominków i kontroli w ciągu 12 godzin

26.09.2020

W poniedziałek (28 września) radni Sejmiku Województwa Małopolskiego zdecydują o kształcie nowego Programu Ochrony Powietrza. Radny Grzegorz Biedroń (PiS) proponuje między innymi skrócenie czasu, w którym przeprowadzone muszą zostać kontrole interwencyjne, a także zakaz palenia w kominkach już przy pierwszym stopniu zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, o ile nie stanowią one jedynego źródła ciepła w budynku.

W poniedziałek 28 września radni Sejmiku Województwa Małopolskiego zdecydują o nowym Programie Ochrony Powietrza, który określi ramy dla walki z problemem zanieczyszczeń powietrza w najbliższych latach.

Przypomnijmy: W dyskusjach nad nowym POP pojawiły się zarówno pomysły osłabienia przepisów antysmogowych, jak i ambitniejszych działań na rzecz jakości powietrza. [O tym, jak sprawę POP widzą mieszkańcy, którzy na co dzień zmagają się z zanieczyszczeniami, opowiada nasz niedawny FILM].

O dwóch poprawkach, których celem jest wzmocnienie kontroli interwencyjnych i ograniczeń w używaniu kominków, rozmawiamy z ich autorem, radnym Grzegorzem Biedroniem (PiS).

S.M.: Co Pan proponuje w ramach swoich poprawek zgłoszonych do POP?

G.B.: Zgłaszam dwie propozycje poprawek, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisję, oczywiście po nie takiej łatwej dyskusji. Pierwsza z nich dotyczy skrócenia czasu na kontrolę interwencyjną, dotyczącą zgłoszeń naruszenia prawa przez ogrzewających domy mieszkańców. Proponuję, by okres ten skrócić do 12 godzin, czyli do czasu nieporównywalnie krótszego niż program zakłada obecnie program.

Chce Pan również sprawniejszych kontroli…

Postuluję, by w przypadku co najmniej 10 proc. prowadzonych kontroli interwencyjnych w skali roku pobierane były próbki popiołu z paleniska, które następnie trafiłyby do laboratorium w celu sprawdzenia, czy nie są spalane tam śmieci.

Z doświadczeń niektórych miejscowości wiemy, że nawet 80-90 proc. pobieranych przy kontrolach próbek wskazuje na spalanie śmieci. Moim zdaniem nie ma argumentu, który by to usprawiedliwiał. Jest to zjawisko niezwykle szkodliwe dla zdrowia, ze względu na substancje wydzielające się podczas spalania, m.in. dioksyny. Musimy w tej sprawie podejmować realne działania, prowadzące do respektowania prawa.

Przy okazji wspomnę, że problem wynika po części z niewiedzy. Wielu mieszkańców małopolski myśli, że spalanie różnych odpadów razem z węglem nie jest równoznaczne ze spalaniem śmieci. Później pojawia się niedowierzanie i agresja wobec gmin przeprowadzających kontrolę, bo „przecież nie spalałem samych śmieci”.

Czego dotyczy druga z poprawek?

Druga poprawka dotyczy zakazu palenia w kominkach, w przypadku pogorszenia się jakości powietrza, jeśli dom posiada inne źródło ogrzewania. Chodzi tutaj o pewne przesunięcie – by ogrzewanie budynku nie było dozwolenie już w przypadku obowiązywania pierwszego stopnia zagrożenia zanieczyszczeniami, a nie dopiero drugiego czy trzeciego.

Jest to kwestia dyskusyjna, przy jakim poziomie zanieczyszczenia powietrza powinno się zainterweniować. Wychodzę jednak z założenia, że w momencie kiedy skład powietrza staje się zagrożeniem dla zdrowia lub życia, a można używać innego źródła ogrzewania, to nie będzie to żadne wyrzeczenie lub kłopot dla rodziny czy mieszkańca. Takie decyzje powinny być podejmowane nawet bez zapisu w formie uchwały. Jeśli dysponuje się alternatywnym źródłem ciepła, to powinno się zrezygnować na kilka dni z palenia w kominku.

Poprawka ta ma też pewien walor edukacyjny. To nie będzie może zmiana, która znacząco wpłynie na poprawę jakości powietrza. Niemniej jednak sama świadomość, że kominek i spalanie w nim drewna ma wpływ na poziom zanieczyszczeń sprawi, że część mieszkańców zastanowi się, czy koniecznie musi traktować kominek jako ważne źródło ciepła w domu, czy może jest to coś ważnego głównie ze względów estetycznych czy rozrywkowych.

Nie uważam też, by ta poprawka stanowiła dla kogoś szczególną dolegliwość, ponieważ opłacalność ogrzewania domu kominkiem, w porównaniu do innych źródeł, jest dyskusyjna. Jeśli więc bierzemy pod uwagę zdrowie mieszkańców, nie może być w tej kwestii kompromisu.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Photomann7

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.