Udostępnij

Australijskie linie lotnicze oferują 7 godzin latania bez celu. Bilety sprzedały się w 10 minut

29.09.2020

Podczas gdy Australia zmaga się z pandemią COVID-19 i po raz kolejny zawiesza loty międzynarodowe, linie lotnicze Qantas uruchamiają połączenie zwane „lotem donikąd”. Bilety na siedmiogodzinny lot, podczas którego główną atrakcją ma być podziwianie widoków i spędzanie czasu na pokładzie samolotu, wyprzedały się w rekordowym tempie 10 minut. Ofertę krytykują aktywiści klimatyczni.

Jak możemy przeczytać na stronie linii lotniczych Qantas, oferta adresowana jest do „tych, którym brakuje emocji związanych z podróżą”.

„Lot donikąd”, jak określają go australijskie media, w założeniach jest lotem widokowym, w ramach którego można podziwiać m.in. malownicze tereny stanu Nowa Południowa Walia, Operę w Sydney, a także Wielką Rafę Koralową. Podróż odbędzie się na pokładzie słynącego z dużych okien Boeinga 787 Dreamliner i potrwa około 7 godzin.

Czytaj także: 10 największych emitentów CO2 w Europie to elektrownie węglowe i Ryanair

Ceny, w zależności od wybranej klasy, wahały się od 787 do 3787 dolarów australijskich – czyli od około 2200 do 10,5 tys. złotych. Mimo tego bilety wyprzedały się w 10 minut, co przedsiębiorstwo nazywa rekordem.

„To prawdopodobnie najszybciej wyprzedany lot w historii Qantas” – powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny linii, Alan Joyce. „Ludzie wyraźnie tęsknią za podróżami i doświadczeniami związanymi z lataniem. Jeśli będzie zapotrzebowanie, z pewnością przyjrzymy się możliwościom, by wykonać więcej takich widokowych lotów, w czasie gdy wszyscy będziemy czekać na otwarcie granic” – podkreśla Joyce.

Czytaj także: Złe wieści dla lotnictwa? Rośnie opór wobec rozbudowy portów

Oferta przewoźnika została skrytykowana przez działaczy klimatycznych i środowiskowych.

„Musimy zrozumieć, że latanie nie może być wolne od emisji [CO2] w najbliższym czasie” – powiedział „Guardianowi” Mark Carter z grupy Flight Free Australia. Aktywista podkreśla, że pasażerowie australijskiego „lotu donikąd” w ciągu zaledwie siedmiu godzin zwiększą swój roczny ślad węglowy o 10 procent. Jak mówi Carter, zrobią to „gapiąc się na Wielką Rafę Koralową, którą pomogą przy okazji zniszczyć”.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Skycolors

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.