Udostępnij

Kampus Cambridge będzie neutralny dla klimatu, a uczelnia wycofa się z inwestycji w paliwa kopalne

06.10.2020

University of Cambridge zapowiada, że do 2030 roku wycofa się ze wszystkich bezpośrednich i pośrednich inwestycji w paliwa kopalne. Do 2038 roku uczelnia chce być neutralna dla klimatu: zarówno jeśli chodzi o portfel inwestycyjny, jak i funkcjonowanie samego kampusu.

„Uniwersytet w sposób kompleksowy odpowiada na pilną środowiskową i moralną potrzebę działania, składając historyczną deklarację. Pokazuje ona naszą determinację w poszukiwaniu rozwiązań kryzysu klimatycznego” – powiedział w oświadczeniu prof. Stephen J. Toope, wicekanclerz uczelni, który ogłosił decyzję.

University of Cambridge dysponuje jednym z największych funduszy kapitałowych wśród europejskich uczelni. Liczy on 3,5 miliarda funtów.

Czytaj także: Połowa brytyjskich uczelni zrezygnuje z udziałów w branży paliw kopalnych. Dezinwestycje pomogą w walce z kryzysem klimatycznym?

Szczegółowy cel, nakreślony przy okazji rozpoczęcia nowego roku akademickiego, zakłada:

  • wycofanie się z przedsiębiorstw zajmujących się konwencjonalną energetyką – do grudnia 2020 roku;
  • inwestycje w energetykę odnawialną – do 2025 roku;
  • wycofanie się wszelkich inwestycji, które w znaczący sposób powiązane są z paliwami kopalnymi – do 2030 roku;
  • osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto w całym portfelu inwestycyjnym do 2038 roku, zgodnie z szerszymi celami uniwersytetu.

Do 2038 roku, co zapowiedziano już wcześniej, wszystkie budynki i infrastruktura należąca do uczelni mają się stać neutralne dla klimatu. Ma to być możliwe za sprawą przejścia na alternatywne technologie grzewcze i pozyskiwanie energii z OZE.

Czytaj także: Sztuczna fotosynteza ma wytwarzać czyste paliwo ze światła, CO2 i wody

University of Cambridge włącza się ponadto w ochronę klimatu poprzez działalność naukową: poszukując i rozwijając rozwiązania, które mogą pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/gowithstock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.