Udostępnij

Na dnie oceanu zalega 14 milionów ton mikroplastiku

14.10.2020

Naukowcy z australijskiej agencji naukowej CSIRO sprawdzili, ile mikroplastiku trafia na dno oceanów. Na postawie pobranych próbek ostrożnie szacują, że znajduje się tam 14 milionów ton takich zanieczyszczeń.

Z użyciem zrobotyzowanej łodzi podwodnej grupa naukowców z australijskiej agencji CSIRO pobrała osad z dna oceanicznego: w sześciu różnych miejscach Wielkiej Zatoki Australijskiej, na głębokości 3 tys. metrów. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Marine Science„.

Czytaj także: Dlaczego plastik jest wszędzie?

Na postawie przeprowadzanych badań autorzy ostrożnie szacują, że łącznie na dnie oceanicznym znajduje się 14 milionów ton mikroplastiku. W dyskusji nad wynikami podkreślają jednak, że liczba ta stanowi tylko ułamek zanieczyszczeń plastikowych, które trafiają do środowiska przez działalność ludzką.

Szacuje się, że rocznie do wód trafia 8 milionów ton plastików, które stopniowo ulegają rozpadowi do formy mikroplastiku.

Czytaj także: W Rowie Mariańskim odkryto skorupiaka, a w nim…mikroplastik. Nazwano go E. plasticus

„Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, które trafiają do oceanu, ulegają rozpadowi do postaci mikroplastiku” – powiedziała CNN Justine Barrett, która kierowała badaniami. „Wyniki pokazują, że [z czasem] mikroplastiki rzeczywiście opadają na dno oceanu” – podkreśliła Barrett.

Przypomnijmy: Mikroplastikiem nazywa się cząstki plastikowe o średnicy mniejszej niż 5 milimetrów. Rozróżnia się mikroplastik pierwotny, który trafia do środowiska bezpośrednio w formie drobin, a także mikroplastik wtórny, powstający w wyniku rozpadu większych kawałków plastiku, już w środowisku.

Czytaj także: Tygodniowo możemy zjadać plastik odpowiadający masie karty kredytowej

Coraz liczniejsze prace donoszą o powszechności zanieczyszczeń mikroplastikiem, które trafiają nawet do naszych organizmów. Nadal nie ma jednak pewności, czy mogą one szkodzić zdrowiu człowieka. Istnieją jednak dowody na kumulowanie się ich w ludzkich organach, o czym informowaliśmy TUTAJ.

_

Z pełnymi wynikami omawianych badań można zapoznać się TUTAJ.

Zdjęcie: Shutterstock/solarseven

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.