Udostępnij

Kolejny rekord w 2020 roku. Nigdy wcześniej na Atlantyku nie było tylu silnych huraganów

13.11.2020

Kraje położone nad Zatoką Meksykańską jeszcze nie przestały odczuwać skutków huraganu Eta, a amerykańskie służby meteorologiczne poinformowały o formowaniu się kolejnego żywiołu. Theta będzie 29. nazwaną burzą, co oznacza, że kończący się sezon pobił rekord ustanowiony w 2005 roku.

Nadawanie imion atlantyckim burzom opiera się na ściśle określonych zasadach: Odpowiednio silnemu zjawisku przypisywane jest jedno z 21 imion, które znajduje się na obowiązującej w danym roku liście. Gdy burz jest więcej niż 21, przydzielane są kolejne litery greckiego alfabetu.

Czytaj także: 2020 rok może być najcieplejszym w historii pomiarów

I tak cyklon, który uderzył przed kilkoma dniami m.in. we Florydę, nazwano Eta. Kolejny żywioł, którego formowanie się odnotowali naukowcy, otrzyma imię Theta. Jest to 29. nazwana burza w tym sezonie, co oznacza, że pobity został rekord ustanowiony w 2005 roku. Wówczas Stany Zjednoczone spustoszył huragan Katrina.

Co ciekawe, jest to drugi raz w historii (po wspomnianym sezonie sprzed 15 lat) kiedy naukowcy musieli skorzystać z liter greckiego alfabetu.

Dlaczego burz jest w tym roku tak wiele? BBC podkreśla, że istotny wpływ może mieć przebieg zjawiska La Niña na Oceanie Spokojnym, a także wysokie temperatury powierzchni wody w ostatnich miesiącach. Stacja zwraca uwagę, że istnieją sprzeczne dowody, czy postępujące zmiany klimatu oznaczają większą liczbę huraganów. Wiele wskazuje jednak na to, że im wyższe temperatury, tym silniejszy i bardziej niszczycielski jest żywioł.

O wzroście intensywności huraganów w związku ze zmianami klimatu alarmuje także amerykańska agencja NOAA. Według obliczeń jej naukowców taki związek jest wysoce prawdopodobny. Możliwe, że również skala towarzyszących huraganom opadów deszczu będzie znacznie większa. [Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ, przy okazji rekordów zeszłorocznego huraganu Dorian.]

_

Zdjęcie: Shutterstock/Saint Thomas Productions

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.