Udostępnij

2020 rok może być najcieplejszym w historii pomiarów

13.08.2020

Portal Carbon Brief porównał dane z pięciu różnych ośrodków badań pogodowych, m.in. unijnego Copernicusa. Z pomiarów wynika, że do tej pory rok 2020 dorównuje 2016, który był najcieplejszy w historii pomiarów. Obecny trend sugeruje, że druga połowa roku może okazać się gorętsza niż przed czterema laty, co uczyniłoby rok 2020 najcieplejszym w historii pomiarów.

Rok 2020 zaskakuje nas wieloma anomaliami pogodowymi, w tym rekordami ciepła. Z wyjątkowo wysokimi temperaturami do czynienia mielimy m.in. w rejonie Antarktyki, na norweskim Spitsbergenie, a fala upałów przetoczyła się przez rosyjską część Arktyki.

Czy bieżący rok wypada jednak wyjątkowo ciepło na tle minionych dekad?

Carbon Brief: 2020 rok może być najcieplejszym w historii pomiarów

Pogodzie w dłuższej perspektywie przyjrzał się portal Carbon Brief, który porównał dane z pięciu ośrodków badawczych.

Jak wynika z danych unijnego centrum badawczego Copernicus, okres od lipca 2019 do czerwca 2020 stanowił najcieplejsze 12 miesięcy w historii pomiarów. Obecny trend wskazuje jednak, że cały 2020 rok może być rekordowo gorący.

W świetle danych NASA i unijnego Copernicusa prawdopodobieństwo takiej sytuacji wynosi – kolejno – 87 proc. i 79 procent. Natomiast według Berkeley Earth szanse wynoszą 50 procent. Na podstawie danych z ośrodków Hadley oraz NOAA stwierdzono natomiast, że rok 2020 uplasuje się na pozycji drugiej, tuż za rekordem sprzed czterech lat. [Z całością analizy Carbon Brief można zapoznać się tutaj.]

Kluczowa będzie w tym przypadku druga połowa roku.

„Ten rok jest osobliwy”

Gavin Schmidt, dyrektor NASA Goddard Institute for Space Studies, podkreśla w rozmowie z CBS News, że na prognozy wpływa brak ocieplenia ze strony anomalii El Niño w pierwszej połowie roku. Oznacza to, że najprawdopodobniej – powiązane z nią – zjawisko La Niña, które przynosi ochłodzenie, również nie będzie grało znaczącej roli.

„Ten rok jest osobliwy, ponieważ nie rozpoczął się od El Niño. Dlatego, statystycznie rzecz biorąc, nie spodziewamy się spadku anomalii. (…) Możliwe [więc], że dogonimy 2016 rok, a następnie wyprzedzimy go jeszcze przed końcem roku” – podkreśla Schmidt.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Maridav

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.