Udostępnij

Lodowce Grenlandii topnieją szybciej, niż się spodziewano. Poziom mórz już podniósł się o 8 mm

23.11.2020

Topnienie lodowców Grenlandii może przyczynić się do większego podniesienia się poziomów mórz, niż wynika z najczarniejszego scenariusza IPCC – sugerują najnowsze wyniki badań, opublikowane w „Nature Communications”. Naukowcy zwracają uwagę, że topnienie może zachodzić znacznie szybciej, niż sądzono.

W okresie między 1880 a 2012 rokiem średnia temperatur powietrza na świecie wzrosła o 1,1 st. Celsjusza, choć ocieplenie to nie jest rozłożone równomiernie na globie. Grenlandia zanotowała wzrost średnich temperatur o ok. 1,5 stopnia. W najczarniejszym scenariuszu IPCC (RCP8.5) do końca wieku temperatury wzrosną o 3,7 st. Celsjusza, przy czym szacowano, że topniejące lodowce Grenlandii przyczynią się do wzrostu poziomu mórz o 9,1–14,9 milimetra.

Tymczasem badania opublikowane w „Nature Communication” wykazują, że utrata lodu w już doprowadziła do wzrostu o 8,1 milimetra. Odpowiada to blisko 3 tys. kilometrów sześciennych lodu.

Czytaj także: Grenlandia topnieje coraz szybciej. Zeszłego lata straciła 600 miliardów ton lodu

„Głównym problemem jest to, że ta ogromna utrata lodu nastąpiła w odpowiedzi na zmiany, które stanowi zaledwie niewielki ułamek zmian klimatycznych, których spodziewamy się w następnym stuleciu” – mówi William Colgan z Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS), współautor badania.

„Okazuje się, że lód topił się w znacznie szybszym tempie, niż wcześniej zakładaliśmy. Uzyskaliśmy ten nowy i bardziej szczegółowy obraz, badając ubytek masy lodu w bardzo długim okresie, analizując stare mapy, zdjęcia lotnicze i pomiary satelitarne trzech wycofujących się lodowców”- mówi prof. Shfaqat Abbas Khan, który kierował projektem badawczym.

Czytaj także: Nawet połowa piaszczystych plaż na świecie może zniknąć do końca wieku

Naukowcy podkreślają, że wspomniane lodowce – Jakobshavn Isbrae w zachodniej Grenlandii oraz Helheim i Kangerlussuaq na wschodzie – stanowią 12 proc. pokrywy lodowej na Grenlandii. Pozwala to uznać pomiary za reprezentatywne dla całego lądolodu.

_

Z pełnymi wynikami badań można zapoznać się tutaj.

Źródło: Geological Survey of Denmark and Greenland (GEUS)

Zdjęcie: Shutterstock/Denis Burdin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.