Udostępnij

Grenlandia topnieje coraz szybciej. Zeszłego lata straciła 600 miliardów ton lodu

24.03.2020

Według badaczy z amerykańskiej agencji NASA i Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine ubiegłego lata na Grenlandii doszło do niepokojąco dużego ubytku lodu, przewyższającego dwukrotnie średnią z ostatnich lat. Utracona w ciągu trzech miesięcy ilość lodu wystarczyłaby, by poziom mórz mógł wzrosnąć o 2,2 milimetra.

Badania naukowców z NASA i Uniwersytety Kalifornijskiego w Irvine (UCI) opierały się na satelitarnych pomiarach pola grawitacyjnego, pozwalających uchwycić istotne ubytki masy, z jakimi do czynienia mamy w przypadku topnienia lodowców latem. Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Geophysical Research Letters”.

Na podstawie zebranych danych amerykańcy badacze wyliczyli, że w latach 2002-2019 Grenlandia utraciła 4550 miliardów ton lodu, średnio po 268 miliardów rocznie. Zeszłego lata strata była jednak znacznie większa, wynosząc ok. 600 miliardów ton. Gdyby poziom mórz zależał jedynie od stanu lodowców Grenlandii, utrata takiej ilości lodu oznaczałaby wzrost poziomu mórz o 2,2 milimetra.

Czytaj także: Lodowce Grenlandii znikają 7 razy szybciej niż w latach 90.

„Wiedzieliśmy, że minione lato było szczególnie ciepłe na Grenlandii, a topnienie dotknęło każdego zakątka pokrywy lodowej. Ale liczby są naprawdę ogromne” – powiedziała główna autorka badań prof. Isabella Velicogna. Badaczka podkreśla jednak, że zmiany są jeszcze bardziej dramatyczne po drugiej stronie kuli ziemskiej, czyli na Antarktydzie.

W jej zachodniej części dochodzi do podobnej utraty lodu. Jest ona jednak częściowo równoważona dzięki intensywniejszym opadom na wschodzie kontynentu, przyczyniającym się do odbudowy tamtejszych lodowców.

Miniony rok 2019 okazał się dla wielu miejsc na świecie najcieplejszym (lub jednym z najcieplejszych) w historii pomiarów, o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ. O rekordach temperaturowych, odnotowywanych w rejonie Arktyki, informowaliśmy m.in. TUTAJ i TU.

Czytaj także: Grenlandia. Na “szczycie” lądolodu pierwszy raz spadł deszcz zamiast śniegu

_

Ze szczegółowymi wynikami wspomnianych badań NASA i UCI można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Alexey Seafarer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.