Udostępnij

Ślad węglowy ściętej choinki to nawet 16 kg CO2. Dlatego lepiej wypożyczyć niż kupować

18.12.2020

Po raz kolejny koncern Volvo zachęca, żeby w tym roku nie kupować choinki. Można ją wypożyczyć w wybranych salonach samochodowych. Akcja odbywa się pod patronatem Klubu Gaja oraz Ambasady Szwecji w Polsce. Po świętach zwrócone choinki zostaną z powrotem zasadzone. Dodatkowo szwedzki producent samochodów zobowiązuje się do posadzenia 10 nowych drzewek za każde jedno wypożyczone.

Organizatorzy kolejnej edycji akcji przekonują, że lepiej dla środowiska jest wypożyczyć drzewko świąteczne, niż kupić nowe – niezależnie czy będzie ono naturalne, czy sztuczne. Na chcących skorzystać z tej propozycji do 19 grudnia w salonach Volvo czekać będzie 1,3 tys. choinek.

Czytaj także: Wyprodukowaliśmy już więcej, niż stworzyła natura. Masa dzieł człowieka jest ogromna i wciąż rośnie

10 nowych drzew za wypożyczenie jednej choinki

Choinki zostaną później zwrócone do szkółki i ponownie zasadzone. Ponadto koncern samochodowy deklaruje, że za każde wypożyczone drzewko posadzi 10 kolejnych. W ubiegłym roku nasadzenia pojawiły się w Dolinie Chochołowskiej, która ucierpiała wskutek uderzenia wichury, a dwa lata temu w Nadleśnictwie Cewice (woj. pomorskie).

Choinkę wypożyczyć może każdy, także nie będąc klientem marki Volvo. Wystarczy zapłacić bezzwrotną kaucję w wysokości 75 złotych za wypożyczenie drzewka. Chętni mogą to zrobić w dniach 17-19 grudnia, natomiast czas na zwrot będzie do 8 stycznia. Adresy salonów, biorących udział w akcji, można znaleźć na stronach Volvo.

Naturalna choinka także obciąża planetę

Jeśli sami nie możemy zasadzić choinki w ogródku i po świętach trafi na śmietnik, warto pomyśleć o alternatywie. Organizatorzy akcji zwracają uwagę, że igły rozkładają się znacznie dłużej niż liście. Ponadto w procesie rozkładu wytwarzany jest metan – gaz cieplarniany 25 razy silniejszy gazem niż dwutlenek węgla.

Z szacunków organizacji Carbon Trust wynika, że ślad węglowy ściętej 180-centrymetrowej choinki wynosi 16 kg CO2. Daje to ponad 100 tys. ton przy 7 milionach drzewek. A jak to wygląda w przypadku choinki sztucznej? Okazuje się, że by wpływ na klimat był mniejszy niż ściętego iglaka, musielibyśmy korzystać z niej co najmniej przez 10 lat.

Czytaj także: Opady śniegu w Arktyce nie były tak niskie od 54 lat

„W czasie wielkich zmian, które nas czekają, związanych z wyzwaniami klimatycznymi, gospodarczymi czy zagrożeniami epidemicznymi, bardzo ważne jest budowanie porozumień pomiędzy ludźmi czy instytucjami. Aby osiągać ten cel, wiele rzeczy możemy zrobić lokalnie, wykorzystując zasoby i możliwości, które posiadamy” – powiedział w oświadczeniu Jacek Bożek, założyciel i prezes Klub Gaja, zaznaczając, że pomysł wypożyczania choinek jest połączeniem świątecznej tradycji z działaniem na rzecz środowiska, przyszłych pokoleń i adaptacji do zmian klimatu.

_

Źródło: Klub Gaja

Zdjęcie: Shutterstock/Gajus

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.