Udostępnij

Opady śniegu w Arktyce nie były tak niskie od 54 lat

16.12.2020

Najnowszy raport amerykańskiej agencji NOAA pokazuje wpływ zmian klimatycznych na środowisko naturalne Arktyki w mijającym roku. Eksperci wskazują na wysokie temperatury i związane z nimi pożary, które dotknęły część regionu. Odnotowano także drugą co do wielkości stratę lodu w historii pomiarów. W euroazjatyckiej części Arktyki spadło natomiast wyjątkowo mało śniegu.

„Arctic Report Card” to coroczne zestawienie recenzowanych opracowań na temat środowiska naturalnego w Arktyce, wydawane przez amerykańską Narodową Służbę Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA). „Trwa transformacja Arktyki w cieplejszy, mniej zamarznięty i biologicznie zmieniony region” – powiedział w oświadczeniu Rick Thoman, specjalista z International Arctic Research Center i współredaktor tegorocznego raportu.

Czytaj także: Na Syberii odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. 38 stopni!

Średnia roczna temperatura powietrza nad powierzchnią lądu w Arktyce (w okresie od października 2019 r. do września 2020 r.) była drugą najwyższą od czasu rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1900 roku. Zwrócono przy tym uwagę, że dziewięć z ostatnich dziesięciu lat było co najmniej o 1 stopień Celsjusza cieplejsze, niż wynosi średnia z lat 1981-2010.

Eksperci NOAA podkreślają, że wysokie temperatury wiosną 2020 roku doprowadziły do wyjątkowo skąpych opadów śniegu w euroazjatyckiej części regionu. Ostatnio tak niski ich poziom odnotowano tam 54 lata temu.

Czytaj także: 2020 rok jest jednym z trzech najcieplejszych w historii pomiarów

Ponadto najniższy poziom lodu morskiego w Arktyce (notowany w okolicach września) był w tym roku drugim najniższym w historii pomiarów. Zwrócono także uwagę, że maleje ponadto ogólna grubość pokrywy lodu morskiego: lód arktyczny przekształca się ze starszego i solidniejszego w formę młodszą i mniej stabilną.

_

Z całością raportu NOAA można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Alexey Seafarer

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.