Raport opublikowany na łamach czasopisma „The Lancet Planetary Health” pokazuje skutki tragicznej jakości powietrza, z jaką zmagają się mieszkańcy Indii. Z przedstawionych analiz wynika, że w 2019 roku z powodu zanieczyszczeń zmarło tam przedwcześnie 1,67 miliona osób. To blisko 18 proc. wszystkich zgonów.
Raport został przygotowany przez organizację India State-Level Disease Burden Initiativs, przy współpracy 300 naukowców zajmujących się zdrowiem publicznym. Wyniki ich analiz opublikowano w „The Lancet Planetary Health”.
Z raportu wynika, że problem jakości powietrza nadal jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia w Indiach. Według najnowszych danych w 2019 roku z powodu zanieczyszczeń zmarło tam przedwcześnie 1,67 mln osób. To 17,8 proc. wszystkich zarejestrowanych zgonów.
Czytaj także: W Europie przynajmniej 400 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem. Również na COVID-19
Te szacunki oznaczają istotne pogorszenie się warunków, w których żyją mieszkańcy Indii: z danych za 2017 rok wynika, że wówczas zanieczyszczenia powietrza były odpowiedzialne za 1,24 mln zgonów. To wzrost o blisko 35 proc.
Większość tych zgonów przypisano zanieczyszczeniom pyłami zawieszonymi (0,98 mln) oraz „domowemu smogowi” (0,61 mln), powstającemu w gospodarstwach domowych, m.in. podczas gotowania na przestarzałych urządzeniach opalanych paliwami stałymi. Autorzy zwracają jednak uwagę, że od 1990 roku śmiertelność związana z zanieczyszczeniami wewnątrz gospodarstw spadła o blisko 67 proc., podczas gdy liczba zgonów wynikająca ze stanu powietrza na zewnątrz wzrosła o 115 proc.
Czytaj także: Naukowcy z USA: narażenie na smog zwiększa ryzyko infekcji i zgonu z powodu COVID-19
Zwiększona śmiertelność z powodu zanieczyszczeń powietrza to jednak problem nie tylko Indii, ale i m.in. wielu krajów Unii Europejskiej. Z niedawnego raportu „Air Quality Index” wynika, że zła jakość powietrza skraca prognozowaną długość naszego życia o prawie dwa lata. Według opracowania „State of Global Air” w ubiegłym roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniły się na świecie do 6,6 miliona zgonów. [Więcej o obydwu raportach pisaliśmy TUTAJ.]
_
Z wynikami wspomnianych badań można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/Saurav022