Udostępnij

Przybywa odnawialnych źródeł energii! Poprzedni rekord mocy OZE pobity o 50 proc.

08.04.2021

Globalny przyrost mocy zainstalowanych w źródłach odnawialnych w 2020 roku pobił o 50 proc. wcześniejszy rekord. Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA), w ubiegłym roku na świecie, pomimo pandemii, udało się dodać ponad 260 GW „zielonej” energii. Prym w tym zakresie wiodły Chiny i Stany Zjednoczone, czyli jednocześnie najwięksi emitenci CO2.

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej opublikowała coroczny raport na temat rozwoju OZE na świecie. Z najnowszych danych wynika, że drugi rok z rzędu ustanowiony został rekord, jeśli chodzi o nowe moce zainstalowane w źródłach odnawialnych.

Ponad 260 gigawatów, które w 2020 roku wzmocniły energetykę odnawialną, stanowiły ok. 80 proc. nowych mocy zainstalowanych na świecie. Dominację OZE agencja przypisuje głównie postępującej dekarbonizacji w krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Dla porównania, w ubiegłym roku w energetyce opartej na paliwach kopalnych zainstalowano 60 GW, podczas gdy rok wcześniej były to 64 GW.

Czytaj także: Produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie

Odnawialne źródła energii rozwijają się mimo pandemii

„Pomimo wyzwań i niepewności w 2020 roku, energia odnawialna okazała się źródłem niezaprzeczalnego optymizmu co do lepszej, bardziej sprawiedliwej, odpornej, czystej i sprawiedliwej przyszłości”- powiedział w oświadczeniu dyrektor generalny IRENA, Francesco La Camera.

Pod koniec 2020 roku światowe moce zainstalowane w OZE wyniosły 2 799 GW. Największy udział nadal miała energetyka wodna (1 211 GW). 91 proc. przyrostu nowych mocy zapewniły natomiast łącznie energetyka słoneczna (127 GW wzrostu) i wiatrowa (111 GW).

Czytaj także: Tauron żegna się z “czarnym złotem”. Wiadomo, kiedy spółka wyłączy bloki węglowe

Chiny i USA na przedzie

Odnawialne źródła energii najprężniej rozwijają się w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Państwo Środka, będące największym rynkiem odnawialnych źródeł energii, dodało w 2020 roku 136 GW mocy. Większość pochodziła wiatru (72 GW) i energii słonecznej (49 GW). Stany Zjednoczone zainstalowały dodatkowe 29 GW w OZE, prawie 80 proc. więcej niż rok wcześniej. 15 GW nowych mocy stanowiła energetyka słoneczna, a wiatrowa ok. 14 GW.

W całej Afryce, gdzie również rozwija się energetyka odnawialna, zainstalowano 2,6 GW. Największy procentowy przyrost mocy w OZE odnotowano w przypadku Oceanii (o 18,4 proc.), jednak udział tego regionu w energetyce światowej jest niewielki.

Czytaj także: Odnawialne Źródła Energii w Polsce. Bariery rozwoju

_

Zdjęcie: Shutterstock/Ingo Bartussek

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.