Produkcja energii elektrycznej z mikroinstalacji wzrosła trzykrotnie

1261
0
Podziel się:
montaż fotowoltaiki

Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że ilość energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach w 2020 roku była trzykrotnie większa niż w roku 2019. W ogromnej większości chodzi o instalacje fotowoltaiczne, co pokrywa się z rosnącym zainteresowaniem energetyką prosumencką.

„Dane prezentowane w naszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach przyrasta w ogromnym tempie. Ich moc zainstalowana w przeciągu trzech lat wzrosła blisko dziesięciokrotnie” – powiedział w oświadczeniu Rafał Gawin, Prezes URE.

Jak wygląda to w liczbach? Jeszcze na koniec 2019 roku moce zainstalowane w ramach mikroinstalacji wynosiły ok. 1000 MW, natomiast w 2020 roku wzrosły one do 3026 MW. W 2018 roku było to jedynie 353 MW. Przyrost mocy przekłada się wprost na ilość energii wprowadzonej do sieci. Podczas gdy w 2019 roku wartość ta wyniosła 372 GWh, w zeszłym roku było to już 1158 GWh.

Czytaj także: Jak zbudować swoją własną elektrownię solarną… na bloku mieszkalnym

„Wydaje się, że rola tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju może rosnąć, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, na którym pojawiają się nowe podmioty, jak chociażby obywatelskie społeczności energetyczne, prosumenci, a z czasem – gdy rozwiną się usługi elastyczności – także fleksumenci” – podkreśla Gawin.

Czytaj także: Mój prąd: w lipcu ruszy kolejny nabór wniosków o dofinasowanie

W ogromnej większości wspomniane mikroinstalacje stanowiły instalacje fotowoltaiczne. Odpowiadały one za 3015,4 MW z łącznej liczby 3026 MW. Z danych przedstawionych przez Urząd Regulacji Energetyki wynika, że za wartość tą odpowiada ponad 458 tys. mikroinstalacji PV.

_

Z całością raportu URE można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/lalanta71

Podziel się: