Udostępnij

Wysokie temperatury na Syberii. Grunt za kołem podbiegunowym miał 48°C

27.06.2021

Z danych opublikowanych przez unijną agencję wynika, że już w pierwszych dniach lata temperatury gruntu za kołem podbiegunowym dochodziły do blisko 50 st. Celsjusza. W zachodniej części Syberii również dominowały upały. Zeszły miesiąc był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, przy czym rekord padł w ubiegłym roku.

Najnowsze dane opublikowane przez unijną agencję Copernicus pokazują, że w regionie Syberii trwają upały. Już w pierwszych dniach kalendarzowego lata w syberyjskim Wierchojańsku odnotowano temperaturę powierzchni gruntu równą 48 st. Celsjusza, przy czym temperatura powietrza wynosiła tam około 30 st. Celsjusza.

W leżącej w tym samym regionie miejscowości Saskylah temperatura powietrza wyniosła 31,9 st. Celsjusza, co było rekordem nie widzianym tam od 1936 roku. Temperatura powierzchni gruntu wynosiła natomiast 37 st. Celsjusza.

Czytaj także: Klimat coraz bardziej niestabilny. Jak wpływa na środowisko i nasze zdrowie?

Unijna agencja podkreśla, że region, a w szczególności rosyjska Republika Sacha, zmaga się aktualnie z uporczywą falą upałów. Najnowsze dane wskazują, że tegoroczny czerwiec w regionie Syberii może być jednym z najcieplejszych w historii pomiarów.

W ubiegłym roku odnotowano tam dobowy rekord temperaturowy dla Arktyki: w Wierchojańsku termometry pokazały wówczas 38 st. Celsjusza.

Zmiana klimatu a upały na Syberii

„Długoterminowy trend [ocieplenia – przyp. red.] jest wyraźny w czerwcu: temperatury rosną w całej Syberii z powodu wpływu antropogenicznych zmian klimatu” – powiedział dr Zachary Michael Labe, badacz klimatu z Colorado State University, cytowany przez ABC News. „W dalszym ciągu będzie to miało dramatyczny wpływ na morskie i lądowe ekosystemy Arktyki” – podkreśla dr Labe.

Czytaj także: IMGW: 2020 rok w Polsce był ekstremalnie ciepły, zima rekordowa, a poziom morza za wysoki

Co ciekawe, z dostępnych danych wynika, że miniony maj w zachodniej części Syberii był drugim najcieplejszym w historii pomiarów, po ubiegłorocznym rekordzie.

Temperatury na obszarze od Svalbardu do syberyjskiej części Arktyki w ostatnich 12 miesiącach były o 5 st. Celsjusza wyższe niż wynosi średnia z lat 1981-2010 – wynika z danych opublikowanych przez dra Labe.

_

Zdjęcie: Shutterstock/M4dh0use

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.