Udostępnij

Na Syberii odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. 38 stopni!

23.06.2020

W sobotę w jednej z syberyjskich stacji meteorologicznych odnotowano najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Termometry w Wierchojańsku pokazały 38 st. Celsjusza. To o 18 stopni więcej niż średnia dla tej pory roku. Zdaniem ekspertów to najprawdopodobniej najwyższa temperatura odnotowana w Arktyce.

W syberyjskim Wierchojańsku, położonym za kołem podbiegunowym, termometry w sobotę wskazywały 38 st. Celsjusza. Zdaniem ekspertów była to najprawdopodobniej najwyższa temperatura odnotowana w tej części świata.

Jak podaje organizacja World Climate Service (WCS), w ten sposób został pobity rekord 37,8 stopni Celsjusza, odnotowany w 1915 roku na Alasce. „Dziś prawdopodobnie mieliśmy do czynienia z najwyższą temperaturą, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Arktyce” – napisał w sobotę na Twitterze Jeff Berardelli, ekspert ds. klimatu kanadyjskiej stacji CBC.

Syberia zmaga się z falą upałów od wiosny. W maju odnotowywane tam temperatury bardziej przypominały środek ciepłego lata, dobijając do nawet 35 stopni Celsjusza.

Najnowsze, rekordowe wskazania termometrów, eksperci wiążą z postępującymi zmianami klimatycznymi, wyjątkowo dotkliwie oddziałującymi na regiony okołobiegunowe. Jak podaje Forbes, powołując się na dane NASA, podczas gdy średnie temperatury na planecie w ostatnich 40 latach wzrosły o niecałe 1,5 st. Celsjusza, dla Arktyki wzrost ten wyniósł ponad 3,5 stopnia.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Aristov_tmb

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.