Udostępnij

Za nami najgorętszy lipiec w historii pomiarów! „Będzie cieplej”

16.08.2021

Za nami rekordowo ciepły lipiec. – Lipiec 2021 roku był najgorętszym lipcem na Ziemi w historii pomiarów.poinformowała amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA). Agencja rządowa prowadzi pomiary temperatury od 1880 roku. Zarejestrowana temperatura to 16.73 stopni Celsjusza. Rekordowi towarzyszyły liczne anomalie pogodowe oraz ekstremalne zjawiska takie jak burze, powodzie i wspierane przez susze pożary.

Globalna temperatura w lipcu była o 0.93 stopnia Celsjusza wyższa od średniej dla całego XX wieku. Poprzedni rekord pochodził z 2016 roku i był dotąd dwukrotnie wyrównywany (w 2019 i 2020 roku).

W tym wypadku pierwsze miejsce to najgorsze miejsce. Nowy rekord potwierdza niepokojącą i niszczącą ścieżkę, którą zmiana klimatu wyznaczyła planecie. – napisał w oświadczeniu Rick Spinrad z NOAA.

Rekordowo ciepły lipiec jest przede wszystkim wynikiem wysokich temperatur panujących w Azji i północno-zachodniej Afryce. Zarejestrowano tam temperatury o ponad 1,5 stopnia Celsjusza wyższe niż dwudziestowieczna średnia dla tego miesiąca. W komunikacie zwrócono uwagę, że rekordowo wysoka była też temperatura gruntów. Na półkuli południowej także było ciepło, ale nie pobito rekordów. Wyjątkowo chłodno było za to w Afryce południowej i kilku stanach w USA.

Mapy prezentujące rozkład temperatur, który przyniósł rekordowo ciepły lipiec. Źródło: NOAA.
Mapy prezentujące rozkład temperatur, który przyniósł rekordowo ciepły lipiec. Źródło: NOAA.

Pomiary globalnej temperatury są prowadzone od XIX wieku. Przy czym dane z pierwszego okresu są niepełne. Szacunki naukowców – oparte między innymi o badania geologiczne – wskazują jednak, że tegoroczny lipiec można spokojnie uznać za najcieplejszy od co najmniej 10 tysięcy lat.

To okres, w którym sprzyjające warunki pozwoliły na rozkwit ludzkich cywilizacji. – Rekordowo ciepły lipiec jest wynikiem zmian klimatu. – komentował klimatolog prof. Michael Mann z Uniwersytetu Pensylwanii.

Inne głosy podkreślały, że będzie jeszcze cieplej.

Czytaj także: Naukowcy określili, ile wytrzyma planeta. Przekroczyliśmy cztery z dziewięciu granic!

Nie tylko rekordowo ciepły lipiec

Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery publikując informacje o rekordzie wymieniła też inne warte uwagi zjawiska pogodowe, z którymi mamy do czynienia w lipcu 2021 roku.

Rekordowo ciepły lipiec to niejedyna warta uwagi informacja dotycząca pogody w lecie 2021 roku. Źródło: NOAA.
Rekordowo ciepły lipiec to niejedyna warta uwagi informacja dotycząca pogody w lecie 2021 roku. Źródło: NOAA.

Wymieniono też między innymi:

  • Zasięg lodu w Arktyce mniejszy o 18,8 proc. niż średnia dla lat 1981-2010. To czwarty najmniejszy zasięg w historii pomiarów. Mniejszy był tylko w 2012, 2019 i 2020 roku.
  • Rekordowo ciepły lipiec w Azji.
  • Ponadprzeciętną aktywność cyklonów tropikalnych oraz wyjątkowo wczesne pojawienie się huraganu Elza.
  • Rekordy temperatur w USA.
  • Drugi najcieplejszy lipiec w historii Europy, który na południu kontynentu przyniósł temperatury ponad 40 stopni Celsjusza.

Sierpień pod znakiem pożarów lasów

Nie rozpieszcza także sierpień, który przyniósł kilka rekordów temperatury.

W ubiegłym tygodniu w Syrakuzach na Sycylii zarejestrowano najwyższą temperaturę w historii europejskich pomiarów. W tym samym czasie padły rekordy w Afryce. A w sobotę poinformowano, że nowy rekord temperatury padł w hiszpańskiej Kordobie, gdzie słupki rtęci pokazały 47,2 stopni Celsjusza.

Jednocześnie kraje basenu Morza Śródziemnego – w tym afrykańskie Tunezja i Algieria, ale też Włochy i Turcja – mierzą się z pożarami lasów, w których zginęło już co najmniej kilkadziesiąt osób. Ogromne, być może rekordowe, pożary lasów szaleją też na Syberii. Płonie także bardzo wiele lasów w Stanach Zjednoczonych, gdzie także mówi się o ich rekordowej skali w kilku regionach kraju.

Czytaj także: David Attenborough: Zmierzamy do katastrofy jak ludzie w Czarnobylu!

Zdjęcie w nagłówku: Pożary lasów w Kalifornii, 8. lipca 2021. Autor: Trevor Bexon/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.