Udostępnij

Zmiany klimatu w Polsce. IMGW-PIB alarmuje

26.08.2021

IMGW-PIB wydał komunikat, w którym omawia ostatni raport IPCC. W nawiązaniu do najnowszych ustaleń klimatologów państwowy instytut badawczy zwraca uwagę na zagrożenia wynikające ze zmiany klimatu w Polsce.

Przed kilkoma tygodniami ukazał się najnowszy raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC). Dokument, zwracający uwagę na skutki ocieplenia planety, został omówiony na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB). Państwowy instytut zwraca w tym kontekście uwagę na skutki zmiany klimatu w Polsce.

„Lokalizacja geograficzna Polski powoduje, że zimą zwykle docierały do nas wilgotne masy powietrza i opady śniegu. Jednak w ostatnich latach pokrywa śniegowa w Polsce jest coraz mniejsza. Jej brak zwiększa częstotliwość i długotrwałość epizodów suszy, szczególnie w okresie wegetacyjnym, kiedy woda jest nam najbardziej potrzebna. Zasoby wodne będą w XXI wieku najważniejsze i ich dostępność może być źródłem konfliktów” – czytamy w komunikacie IMGW-PIB.

Zmiany klimatu w Polsce
Zmiany klimatu w Polsce. Wśród zagrożeń, z którymi się wiążą, eksperci wymieniają m.in. susze. Zdjęcie: Shutterstock/Tanja Esser

„W ostatnich latach ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery znów pikuje. To oznacza, że wzrost globalnej temperatury o 1,5 st. Celsjusza może nastąpić znacznie wcześniej. Czy za siedem lat? Należałoby przeprowadzić odpowiednie badania najnowszych danych, by na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Faktem pozostaje, że emitujemy więcej gazów cieplarnianych niż w scenariuszu business as usual i pozostaje nam coraz mniej czasu na zmianę tych trendów” – powiedział w oświadczeniu prof. Mirosław Miętus z IMGW-PIB, cytowany na stronach instytutu.

Przypomnijmy: W najnowszym raporcie IPCC przeczytać możemy m.in. że zmiany klimatu są obserwowane we wszystkich regionach świata i w obrębie całego systemu klimatycznego planety. Wiele spośród zmian nie ma precedensu na przestrzeni ostatnich tysięcy lub nawet setek tysięcy lat. Niektórych nie uda się powstrzymać w ciągu wieków lub nawet tysiącleci. Problem można jednak ograniczyć, decydując się na trwałe i zdecydowane obniżenie emisji CO2 oraz innych gazów cieplarnianych.

Zmiany klimatu w Polsce

Na filmie opublikowanym przez państwowy instytut badawczy zobaczyć możemy, jak w ostatnich dziesięcioleciach zmieniały się temperatury powietrza na terenie kraju. To jeden z wymiarów, który pokazuje, że problem zmian klimatu dotyka również Polskę.

Zagadnieniu ocieplenia został poświęcony również niedawny raport IMGW-PIB, zatytułowany „Klimat Polski”. „Współczesna zmiana klimatu (…) bezsprzecznie przybiera rozmiary, jakich nie obserwowano wcześniej na Ziemi w czasie, odkąd zamieszkuje ją gatunek ludzki” – możemy przeczytać w dokumencie, o którym więcej informowaliśmy TUTAJ.

W nieco bardziej odległej perspektywie zmiany klimatyczne to ponadto ryzyko niebezpieczeństw, które kojarzymy najczęściej z państwami Pacyfiku. Również nam zagraża bowiem podnoszący się poziom mórz. To, jak bardzo niszczycielskie będzie to zjawisko, zależy od scenariusza klimatycznego, który się ziści. A więc od sukcesu lub porażki planowanych działań na rzecz ochrony klimatu.

O tym, że w związku z ociepleniem planety pod wodą znaleźć się mogą m.in. część Gdańska i Półwyspu Helskiego, ostrzegał kilka miesięcy temu interdyscyplinarny zespół Polskiej Akademii Nauk. Więcej na ten temat informowaliśmy TUTAJ.

_

Z całością komunikatu IMGW-PIB na temat raportu IPCC można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/bardzo.photo

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.