Udostępnij

Smog zwiększa ryzyko problemów psychicznych. Zbadano 13 tys. pacjentów

08.09.2021

Najnowsze badanie brytyjskich naukowców dowodzi, że smog może sprzyjać zaostrzeniu problemów psychicznych. Chodzi zarówno o zanieczyszczenia pochodzące z ruchu samochodowego, jak i pyły zawieszone, których głównych źródłem w Polsce jest ogrzewanie budynków mieszkalnych.

Naukowcy z kilku brytyjskich uniwersytetów postanowili sprawdzić, czy życie w zanieczyszczonym powietrzu sprzyja zaostrzeniu problemów psychicznych. W tym celu przeanalizowano dane na temat kondycji psychicznej 13 tys. pacjentów z południowego Londynu. Prześledzono ich stan zdrowia od momentu pierwszego kontaktu z poradnią psychiatryczną. Informacje na ten temat zestawiono z danymi na temat jakości powietrza w miejscu zamieszkania.

Wyniki ich badań zostały opublikowane na łamach „British Journal of Psychiatry„.

Co wykazało badanie? Okazuje się, że w przypadku osób narażonych na wyższe stężenia zanieczyszczeń powietrza ryzyko zaostrzenia objawów chorobowych było wyższe. Chodzi o sytuacje, gdy pogorszenie się stanu zdrowia wymagało podjęcia leczenia ambulatoryjnego lub hospitalizacji. Co ciekawe, związek zaobserwowano zarówno w przypadku zanieczyszczeń typowo transportowych, jak i takich, które pochodzą z innych źródeł.

Choć w badaniu kontrolowano także inne zmienne mogące wpływać na stan zdrowia, naukowcy podkreślają, że ich badanie nie dowodzi związku przyczynowo-skutkowego. Ponieważ takie połączenie wydaje się prawdopodobne, ze względu na związek zanieczyszczeń ze stanami zapalnymi, badania będą kontynuowane.

Czytaj również: Ile lat życia zabiera smog?

Smog a zaostrzenie choroby psychicznej

W przypadku tlenków azotu dane prezentują się następująco: Osoby żyjące w silniej zanieczyszczonym środowisku przez rok były bardziej narażone na hospitalizację o 18 procent. Ryzyko podjęcia dodatkowego leczenia ambulatoryjnego było natomiast wyższe o 32 proc., w porównaniu do osób oddychających czystszym powietrzem.

Choć zaobserwowana korelacja była silniejsza w przypadku tlenków azotu, wykazano także powiązanie między kondycją pacjentów a poziomami pyłów zawieszonych PM2.5. W Polsce ten typ zanieczyszczeń pochodzi w największym stopniu z ogrzewania budynków mieszkalnych. W tym przypadku średnie kwartalne stężenia cząstek wahały się od 18 do 96 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m³). Wykazano, że wzrost średnich stężeń o 3 jednostki, przez okres roku, oznaczał 11-procentowy wzrost ryzyka hospitalizacji, natomiast leczenia ambulatoryjnego – 7-procentowy.

Badanie obejmowało kondycję pacjentów w okresie 7 lat.

Czystsze powietrze a służba zdrowia

„Istnieją już dowody łączące zanieczyszczenie powietrza z występowaniem zaburzeń psychicznych. Nasze nowe odkrycia sugerują jednak, że mogą one również odgrywać rolę w nasileniu zaburzeń psychicznych u osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania, dr Ioannis Bakolis z King’s College London. „Jest to również czynnik ryzyka, który można łatwo modyfikować. Sugeruje to, że więcej inicjatyw mających na celu zmniejszenie narażenia [na zanieczyszczenia – przyp. SM], takich jak strefy niskiej emisji, może poprawić sytuację w zakresie zdrowia psychicznego. A także obniżyć wysokie koszty [systemowe – przyp. SM] opieki zdrowotnej, z którymi wiąże się długotrwała przewlekła choroba psychiczna” – podkreślił dr Bakolis.

Czytaj również: Smog, a problemy ze wzrokiem.

_

Z wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/NadyGinzburg

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.